Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Presne, ta ikona v menu. Mne osobne nejde dohlavy, preco ak mam nastavenu spravne premennu prostredia, tak spustenie z menu neprebehne a v .xsession-errors sa nachadza hlaska ohladne chybajucej premennej IDEA_JDK. Zatial ako docasne riesenie mam prikaz pre polozku v menu nasledovnu:
bash -c "export IDEA_JDK='/usr/lib/jvm/java-6-sun' && intelij_idea"
intelij_idea nahrad cestou k idea.sh u teba a malo by to fungovat. Co sa tyka spustenia v terminaly, vsetko prebehne ako ma, kedze v .bashrc mam
export IDEA_JDK='/usr/lib/jvm/java-6-sun'
Ono je pozadovana aspon jedna z premennych IDEA_JDK, JAVA_HOME alebo JDK_HOME, teda aspon tak znie chybova hlaska z .xsession-errors, ktora sa tam vzdy pri spusteni z menu objavi :
ERROR: cannot start IntelliJ IDEA. No JDK found to run IDEA. Please validate either IDEA_JDK, JDK_HOME or JAVA_HOME points to valid JDK installation.
Ale vid toto:
patrik@debian-thinkpad:~$ env | grep -i -e java -e jdk -e idea JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-6-sun JDK_HOME=/usr/lib/jvm/java-6-sun IDEA_JDK=/usr/lib/jvm/java-6-sun patrik@debian-thinkpad:~$ intelij_idea Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 19.1-b02, mixed mode) patrik@debian-thinkpad:~$ echo $? 0
Takze skutocne neviem, kde moze byt problem a preco to nechce spustit z menu aj napriek existujucim premennym a zjavne spravne nastavenym.
Mate pravdu, neexistuju. Je teda otazka preco tomu tak je, kedze sa spustaju tie procesy podomnou a teda by mali zdielat rovnake premenne prostredia. Si myslim, ale zjavne je tomu trochu inak.
export JDK_HOME="/usr/lib/jvm/java-6-sun/"
/usr/lib/idea-IC-103.255/bin/idea.sh
Tiskni
Sdílej: