Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Presne, ta ikona v menu. Mne osobne nejde dohlavy, preco ak mam nastavenu spravne premennu prostredia, tak spustenie z menu neprebehne a v .xsession-errors sa nachadza hlaska ohladne chybajucej premennej IDEA_JDK. Zatial ako docasne riesenie mam prikaz pre polozku v menu nasledovnu:
bash -c "export IDEA_JDK='/usr/lib/jvm/java-6-sun' && intelij_idea"
intelij_idea nahrad cestou k idea.sh u teba a malo by to fungovat. Co sa tyka spustenia v terminaly, vsetko prebehne ako ma, kedze v .bashrc mam
export IDEA_JDK='/usr/lib/jvm/java-6-sun'
Ono je pozadovana aspon jedna z premennych IDEA_JDK, JAVA_HOME alebo JDK_HOME, teda aspon tak znie chybova hlaska z .xsession-errors, ktora sa tam vzdy pri spusteni z menu objavi :
ERROR: cannot start IntelliJ IDEA. No JDK found to run IDEA. Please validate either IDEA_JDK, JDK_HOME or JAVA_HOME points to valid JDK installation.
Ale vid toto:
patrik@debian-thinkpad:~$ env | grep -i -e java -e jdk -e idea JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-6-sun JDK_HOME=/usr/lib/jvm/java-6-sun IDEA_JDK=/usr/lib/jvm/java-6-sun patrik@debian-thinkpad:~$ intelij_idea Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 19.1-b02, mixed mode) patrik@debian-thinkpad:~$ echo $? 0
Takze skutocne neviem, kde moze byt problem a preco to nechce spustit z menu aj napriek existujucim premennym a zjavne spravne nastavenym.
Mate pravdu, neexistuju. Je teda otazka preco tomu tak je, kedze sa spustaju tie procesy podomnou a teda by mali zdielat rovnake premenne prostredia. Si myslim, ale zjavne je tomu trochu inak.
export JDK_HOME="/usr/lib/jvm/java-6-sun/"
/usr/lib/idea-IC-103.255/bin/idea.sh
Tiskni
Sdílej: