Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
zypper update
nebo zavolat aktualizace z Yastu nebo zavolat aktualizace z KDE přes KPackageKit, které navíc by měly mít aktualizační ikonu pokud jsou takové aktualizace dostupné.
Stoprocentně funguje jen ten zypper
. Aktualizace v yastu mi nabidnou aktualizovat jen část balíků, a mnohé ne, ale pokud vyhledám konkrétní balík, který zypper tvrdí jako možný k aktualizaci, tak mi správně nahlásí, že mám nainstalovanou nějakou verzi a vyšší verze je k dispozici, ale aktualizaci mi yast
nenabídne jen bych v něm to mohl explicitně zvolit u toho konkrétní balíku. A aktualizace v KDE mi sice umožní aktualizovat všechny, ale neprovádí mi automatickou notifikaci, takže nevím že je třeba aktualizovat. Musím zavolat přímo modul z "nastavení systému". Ted se mi to stalo, že jsem neměl dlouho akutalizovaný vlc, než jsem přišel na to že je někde problém. Nevíte jak jsou provázány nástroje yast a Kpackagekit na zypper. Nikde jsem nic rozumného nenašel. (na druhou stranu dá se s tím žít. Aktualizaci občas udělám ručně.)
Tiskni
Sdílej: