Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Řešení dotazu:
Kdyz dam halt -f -h tak uz ho nerozjedu.To znamená co? Když vypnete a zapnete napájení, počítač zůstane vypnutý? Nebo se zapne, ale nenabootuje?
Vzbudit by sel dalkove, ale az v okamziku, kdy nekolik hodin nepojede sit a nekdo to da vedet a tam se dostat nechci.
Tam se IMHO časem dostanete tak jako tak, až dojde k nějakému HW kolapsu. Tedy pokud nebudete dostupnost toho routeru monitorovat odněkud jinud (např. aspoň tím vzpomínaným pingem).
takze zautomatizovat to rozhodne nepujde
Asi to nepůjde úplně triviálně, ale že to rozhodně nepůjde, to bych asi netvrdil. Např. se ten router před vypnutím může nalogovat přes ssh na nějaký server, kde o sobě může nechat zprávu. Tak se může server dozvědět, že mu má posílat ping, a až přestane přicházet odpověď (router je vypnutý), tak začít periodicky posílat WOL pakety.
a dva bezdratove spoje, u kterych si nejsem jisty, ze to pres ne projde
To asi nezjistíte bez toho, že byste to vyzkoušel. Buď to projde, nebo k tomu routeru při nejbližším výpadku tak jako tak pojedete.
If after making all the changes suggested above, you cannot get your computer to automatically reboot, you might examine your halt script (/etc/rc.d/init.d/halt in the case of Red Hat Linux) and see if the final line that performs the halt or reboot contains the -p option for powering down the computer. It should not with the logic used by apcupsd, but if it does, the -p option could cause your computer to power off while the UPS is still suppling power (i.e. before the UPS kills the power). Depending on the setting of your BIOS, it may prevent your computer from restarting when the power returns.
.. vypnuti ACPI aby deska (jeji BIOS) nezaznamenal, ze jsem ji vypnul, ale pritom jsem mel shozeny OS.Ta deska se ale nesmi vypnout - to by prave melo udelat odebrani toho "-p". Ma to fungovat tak, ze komp udela uplny shutdown a skonci ve stavu halt, kdy ceka na vypnuti proudu (tak jak to probihalo s AT zdrojema). A jakou posledni se zavola killpower a UPSka odpoji napajeni.
Co si takhle pohrát s apccontrol či jak se ten soubor v /etc/apcupsd jmenuje.
Ta destička s časovačem a jedním relé se opravdu jeví jako nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Případně se taková destička nechá místo s časovačem vyrobit i s malým "procesorem" (mikrořadičem) - to pro případ, kdy by např. byly potřeba pulzy dva, nebo v nějaké jiné neobvyklé situaci. Mikrořadič se správným programem z toho dělá velmi usable řešení, vč. např. komunikace přes ttyS* apod.
Inspirace např. zde (i když to není úplně přesně to, co požadujete) - je to bod č. 6, watchdog (autor má tak blbě psaný stránky, že na to nelze odkázat přímo)
Tiskni
Sdílej: