Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Řešení dotazu:
Kdyz dam halt -f -h tak uz ho nerozjedu.To znamená co? Když vypnete a zapnete napájení, počítač zůstane vypnutý? Nebo se zapne, ale nenabootuje?
Vzbudit by sel dalkove, ale az v okamziku, kdy nekolik hodin nepojede sit a nekdo to da vedet a tam se dostat nechci.
Tam se IMHO časem dostanete tak jako tak, až dojde k nějakému HW kolapsu. Tedy pokud nebudete dostupnost toho routeru monitorovat odněkud jinud (např. aspoň tím vzpomínaným pingem).
takze zautomatizovat to rozhodne nepujde
Asi to nepůjde úplně triviálně, ale že to rozhodně nepůjde, to bych asi netvrdil. Např. se ten router před vypnutím může nalogovat přes ssh na nějaký server, kde o sobě může nechat zprávu. Tak se může server dozvědět, že mu má posílat ping, a až přestane přicházet odpověď (router je vypnutý), tak začít periodicky posílat WOL pakety.
a dva bezdratove spoje, u kterych si nejsem jisty, ze to pres ne projde
To asi nezjistíte bez toho, že byste to vyzkoušel. Buď to projde, nebo k tomu routeru při nejbližším výpadku tak jako tak pojedete.
If after making all the changes suggested above, you cannot get your computer to automatically reboot, you might examine your halt script (/etc/rc.d/init.d/halt in the case of Red Hat Linux) and see if the final line that performs the halt or reboot contains the -p option for powering down the computer. It should not with the logic used by apcupsd, but if it does, the -p option could cause your computer to power off while the UPS is still suppling power (i.e. before the UPS kills the power). Depending on the setting of your BIOS, it may prevent your computer from restarting when the power returns.
.. vypnuti ACPI aby deska (jeji BIOS) nezaznamenal, ze jsem ji vypnul, ale pritom jsem mel shozeny OS.Ta deska se ale nesmi vypnout - to by prave melo udelat odebrani toho "-p". Ma to fungovat tak, ze komp udela uplny shutdown a skonci ve stavu halt, kdy ceka na vypnuti proudu (tak jak to probihalo s AT zdrojema). A jakou posledni se zavola killpower a UPSka odpoji napajeni.
Co si takhle pohrát s apccontrol či jak se ten soubor v /etc/apcupsd jmenuje.
Ta destička s časovačem a jedním relé se opravdu jeví jako nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Případně se taková destička nechá místo s časovačem vyrobit i s malým "procesorem" (mikrořadičem) - to pro případ, kdy by např. byly potřeba pulzy dva, nebo v nějaké jiné neobvyklé situaci. Mikrořadič se správným programem z toho dělá velmi usable řešení, vč. např. komunikace přes ttyS* apod.
Inspirace např. zde (i když to není úplně přesně to, co požadujete) - je to bod č. 6, watchdog (autor má tak blbě psaný stránky, že na to nelze odkázat přímo)
Tiskni
Sdílej: