Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Dokázal by mi někdo poradit s následujícím problémem nebo spíše vysvětlit toto chování? Snažím se na routeru odchytávat nežádoucí DNS dotazy pomocí iptables. Dlouho jsem bojoval s modulem string, protože mi ignoroval řetezce obsahující tečku. Pak jsem našel něčí podobné řešení ze kterého jsem odvodil toto:
iptables -A FORWARD -p udp --dport 53 -m string --hex-string "zlaadresa|03|com" --algo bm -j DROPCož funguje jak chci.
Nicméně není mi jasné, proč je tečka nahrazena |03|, protože v ascii tabulce jí odpovídá 0x2e. Pak jsem chtěl blokovat cz doménu a tam mi toto nefungovalo, po chvíli laborování jsem přišel na to že, funguje následující:
iptables -A FORWARD -p udp --dport 53 -m string --hex-string "zlaadresa|02|cz" --algo bm -j DROP
Dokáže mi někdo vysvětlit, proč to tak je? Jsem z toho zmatený a neumím si představit, jak bych řešil nějaká složitější pravidla. V manuálu iptables není o používání hex-stringu ani zmínka...
Řešení dotazu:
|09|zlaadresa|02|cz|00|
zlaadresa|03|com
funguje. A v DNS paketu je přesně tenhle řetězec, tj. v C notaci zlaadresa\x03com
.
Problém je už v té snaze DNS dotazy filtrovat pomocí shody s řetězcem. To nebude fungovat, DNS protokol nepřenáší doménové názvy jako jednoduchý text. Už jste narazil na první věc, že název se nepřenáší jako jednotlivé části oddělené tečkou a celé zakončené třeba nulovým bajtem, ale jméno je podle teček rozděleno na části, a ty se pak zapisují tak, že v prvním bajtu je délka části a následuje textová reprezentace dané části. Přičemž první bajt může nést i jinou informaci (délka části je max. 64 znaků, takže ještě zbývají volné bity na další informace). Tj. zlaadresa.com
se přenáší jako \x09zlaadresa\x03com
. Další věc je, že se názvy v paketu neopakují, ale je možné se tam odkazovat na předchozí výskyty.
Jinými slovy, porovnávat to jenom pomocí shody se vzorem nejde. Musel byste jedině použít nějaký DNS proxy server, který bude protokolu DNS rozumět. Ale moc nechápu smysl takového počínání.
zlaAdresa.com
.
Tiskni
Sdílej: