Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
/etc/hosts
nebo C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
na tom počítači/počítačích, na kterém/kterých chcete přistupovat k tomu serveru?/etc/hosts
na všech počítačích v síti, nebo lépe zprovozněním DNS resolveru pro vaši síť, který tuto adresu bude překládat jinak. při použití této možnosti budou počítače v síti se serverem komunikovat přímo, ne přes router.
Pokud máte na serveru nastavenou jenom lokální IP adresu a na routeru děláte DNAT, můžete na router přidat ještě SNAT pro požadavky z lokální sítě. Požadavek z routeru na server tedy bude mít zdrojovou IP adresu routeru, server odpoví na ni a router může „odDNATovat“ odpověď a poslat ji klientovi, který tím pádem odpověď dostane z adresy, kterou očekává. Vekšerá komunikace počítač-server pak půjde přes router.
Další možnost je dát server do DMZ, tj. zařadit ho do jiné IP sítě, než ve které jsou ostatní stanice (např. 192.168.2.0/24, pokud PC jsou v 192.168.1.0/24) – musel by být ale jen v této síti, nesměl by být ve stejné síti s klientskými stanicemi. Pak by se opět server nepokoušel odpovědět klientovi přímo, ale přes router, a ten by měl opět šanci udělat opak DNATu na odchozích paketech.
Nejlepší řešení je samozřejmě všude použít veřejné IP adresy, tím odstraníte příčinu problému iptables -t nat --line-numbers -nvL
.
Chain PREROUTING (policy ACCEPT 638K packets, 50M bytes) num pkts bytes target prot opt in out source destination Chain OUTPUT (policy ACCEPT 5164 packets, 569K bytes) num pkts bytes target prot opt in out source destination Chain POSTROUTING (policy ACCEPT 1975 packets, 352K bytes) num pkts bytes target prot opt in out source destination 1 457K 32M MASQUERADE all -- * eth0 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 2 0 0 MASQUERADE all -- * eth2 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
PC ---> váš router (SNAT zdrojové adresy na adresu routeru) váš router ---> router ISP (DNAT cílové veřejné IP adresy na adresu serveru) váš router <--- router ISP server <--- váš router server vygeneruje odpověď server ---> váš router (SNAT zdrojové adresy na adresu routeru - to je podle mne chyba) PC <--- váš router (další chyba, odpověď se pošle přímo PC, router ISP nemohl udělat SNAT zpět na veřejnou IP) (PC dostalo odpověď z jiné adresy, takže ji neodkáže přiřadit k dotazu)Pokud používáte jen DNS názvy, můžete si rozchodit vlastní DNS server pro síť a tam adresy překládat na privátní IP adresu serveru. Pokud chcete, aby to fungovalo i při přímém zadání IP adresy, musel byste upravit směrování nebo NAT na vašem routeru. Obojí je jen obcházení problému, skutečným řešením by bylo zbavit se obou NATů…
Tiskni
Sdílej: