Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/etc/hosts
nebo C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
na tom počítači/počítačích, na kterém/kterých chcete přistupovat k tomu serveru?/etc/hosts
na všech počítačích v síti, nebo lépe zprovozněním DNS resolveru pro vaši síť, který tuto adresu bude překládat jinak. při použití této možnosti budou počítače v síti se serverem komunikovat přímo, ne přes router.
Pokud máte na serveru nastavenou jenom lokální IP adresu a na routeru děláte DNAT, můžete na router přidat ještě SNAT pro požadavky z lokální sítě. Požadavek z routeru na server tedy bude mít zdrojovou IP adresu routeru, server odpoví na ni a router může „odDNATovat“ odpověď a poslat ji klientovi, který tím pádem odpověď dostane z adresy, kterou očekává. Vekšerá komunikace počítač-server pak půjde přes router.
Další možnost je dát server do DMZ, tj. zařadit ho do jiné IP sítě, než ve které jsou ostatní stanice (např. 192.168.2.0/24, pokud PC jsou v 192.168.1.0/24) – musel by být ale jen v této síti, nesměl by být ve stejné síti s klientskými stanicemi. Pak by se opět server nepokoušel odpovědět klientovi přímo, ale přes router, a ten by měl opět šanci udělat opak DNATu na odchozích paketech.
Nejlepší řešení je samozřejmě všude použít veřejné IP adresy, tím odstraníte příčinu problému iptables -t nat --line-numbers -nvL
.
Chain PREROUTING (policy ACCEPT 638K packets, 50M bytes) num pkts bytes target prot opt in out source destination Chain OUTPUT (policy ACCEPT 5164 packets, 569K bytes) num pkts bytes target prot opt in out source destination Chain POSTROUTING (policy ACCEPT 1975 packets, 352K bytes) num pkts bytes target prot opt in out source destination 1 457K 32M MASQUERADE all -- * eth0 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 2 0 0 MASQUERADE all -- * eth2 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
PC ---> váš router (SNAT zdrojové adresy na adresu routeru) váš router ---> router ISP (DNAT cílové veřejné IP adresy na adresu serveru) váš router <--- router ISP server <--- váš router server vygeneruje odpověď server ---> váš router (SNAT zdrojové adresy na adresu routeru - to je podle mne chyba) PC <--- váš router (další chyba, odpověď se pošle přímo PC, router ISP nemohl udělat SNAT zpět na veřejnou IP) (PC dostalo odpověď z jiné adresy, takže ji neodkáže přiřadit k dotazu)Pokud používáte jen DNS názvy, můžete si rozchodit vlastní DNS server pro síť a tam adresy překládat na privátní IP adresu serveru. Pokud chcete, aby to fungovalo i při přímém zadání IP adresy, musel byste upravit směrování nebo NAT na vašem routeru. Obojí je jen obcházení problému, skutečným řešením by bylo zbavit se obou NATů…
Tiskni
Sdílej: