Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Dříve mi Rezound ukládal zvuky do wavu dobře, zatímco teď, když jsem Rezound po delší době použil, najednou ukládá nějaké divné wavy. Tento wav sice můžu otevřít v Audacity a dělat s tím co chci dál, ale Kaffeine, který ostatní wavy přehraje, tyto wavy vytvořené rezoundem nepřehraje, Kaffeine u toho hlásí, že mu chybí plugin pro přehrání tohoto souboru. Což je blbost, protože wav musí jít přehrát vždycky, ostatní wavy taky jdou.
Vyzkoušel jsem pomoci příkazu file porovnat bezproblémové wavy a ty problémové
file -k 10rIceMc-Cinema-DedicationGroove.wav divnysoubor.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, 20294 channels 1414349641 Hz file -k 01h4313angelia.wav normalnisoubor.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hz
Co s těmi soubory je? Dále nevím, co při ukládání v Rezoundu dělám blbě. Pustil jsem Rezound. Otevřel jsem zvukový soubor ogg, otevřel se dobře, hraje to. udělal jsem nějaké úpravy ve zvuku. nakonec jsem ukládal: Soubor - Save as, zvolím kam chci ukládat a pod jakým názvem. Do názvu použil koncovku .wav, aby nebyly problémy. Ve spodní části okna Save File jsem nastavil file filter VAVE/RIFF (*.WAV,*.wav), což se mi zdá v pořádku. Dole "save as raw" jsem nezatrhával. Potvrdím a v dalším okně dám Sample format - Signet (tomu nerozumím, tak jsem s tím nehýbal), Sample width - 16 (protože chci wav s 16 bity), compression type - none (tomu nerozumím, tak jsem s tím nehýbal), save cues a save user notes, protože nevím, k čemu jsou, tak jsem je nechal zatržené. Potom dokončil uložení. Přesto se uložený wav liší od normálního wavu.
file -k
opět hlásí to, co u normálního wavu. Takže problém vzniká jenom, když do Rezoundu otevřu ogg (mp3 jsem nezkoušel, protože mp3 mi rezound nebere, ale to nevadí) a uložím jako wav. A ať už jsem zvuk v tom Rezoundu nějak upravoval nebo ne. To vznikne ten divný wav, který Kaffeine odmítá přehrát a který file -k
hlásí vlastnosti, co jsem říkal, že hlásí u divných wavů. Takže Rezound asi neumí dobře ukládat zvuk z ogg do wavu. Nebo mám postupovat jinak?
Jsou dva typy wavu - wav a wavpcm Ale který je který? Ten, který běžně používám a o kterém file -k
říká
jmeno.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hza se kterým nemám problémy, je ten normální wav; zatímco ten, na který jsem narazil teď a o kterém
file -k
říká
jmeno.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, 20294 channels 1414349641 Hza se kterým mám problémy, je ten wavpcm? Nebo obráceně?
Ten, o kterém file -k
říká
jmeno.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hzje totíž ten, který používám pořád a nikdy s ním nebyly problémy. Poradí si s ním Kaffeine, Amarok, K3b při pálení zvukového CD, Audacity, Rezound, a hodně dalších. Zatímco ten druhý, na který jsem narazil teď, mi nepřehraje ani Kaffeine, ani Amarok, oba řvou, že jim chybí plugin, ale program Audacity si s ním poradí.
Jak může ten Rezound někdy ukládat wav prvního typu a někdy wav druhého typu, když při ukládání postupuji úplně stejně? To ho nemůžu nějak přinutit?
Na ten sox jsem zatím nepřišel, ale už se mi povedlo ten rezound přinutit k tomu, aby mi uložil wav typu, na který jsem byl zvyklý. Při ukládání, jak jsem dal Soubor - Save as. Zvolil kam chci ukládat a pod jakým názvem, ve spodní části okna Save File jsem nastavil file filter VAVE/RIFF (*.WAV,*.wav), Dole "save as raw" jsem nezatrhával. Potvrdil a v dalším okně dám Sample format - Signet, Sample width - 16 (protože chci wav s 16 bity), compression type - none, takže všechno jako obvykle, ale důležité bylo nezatrhávat save cues a save user notes. Zřejmě problém předtím vznikl kvůli tomu, že jsem ty dvě věci zatrhával a proto se mi uložil wav, ve kterém byly obsažené nežádoucí věci. Teď, když jsem to uložil bez těchto zatržítek, vznikl wav, na který jsem zvyklý a který funguje ve všech přehravačích a dalších aplikacích a který když zkontroluji v příkazovém řádku, ukáže
file -k bezzatrzitek.wav bezzatrzitek.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hz
Včera to bylo poprvé, co jsem Rezoundem zpracovával soubor.ogg, takže jsem nevěděl, že při ukládání do wavu nesmím zatrhávat save cues a save user notes. To mi došlo teď. Dříve jsem v Rezoundu otvíral jenom samé wavy nebo generoval vlastní zvuky; a tady je při ukládání do wavu jedno, jestli ty dvě zatržítka použiju nebo ne, proto ikdyž jsem je zatrhnul, nic se nestalo. Když ale ogg ukládám do wavu, tak to ty zatržítka mají vliv, protože ogg obsahuje kromě zvuku i jiné informace, které se mi uloží (což nechci), když to zatrhnu.
Tiskni
Sdílej: