Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Dříve mi Rezound ukládal zvuky do wavu dobře, zatímco teď, když jsem Rezound po delší době použil, najednou ukládá nějaké divné wavy. Tento wav sice můžu otevřít v Audacity a dělat s tím co chci dál, ale Kaffeine, který ostatní wavy přehraje, tyto wavy vytvořené rezoundem nepřehraje, Kaffeine u toho hlásí, že mu chybí plugin pro přehrání tohoto souboru. Což je blbost, protože wav musí jít přehrát vždycky, ostatní wavy taky jdou.
Vyzkoušel jsem pomoci příkazu file porovnat bezproblémové wavy a ty problémové
file -k 10rIceMc-Cinema-DedicationGroove.wav divnysoubor.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, 20294 channels 1414349641 Hz file -k 01h4313angelia.wav normalnisoubor.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hz
Co s těmi soubory je? Dále nevím, co při ukládání v Rezoundu dělám blbě. Pustil jsem Rezound. Otevřel jsem zvukový soubor ogg, otevřel se dobře, hraje to. udělal jsem nějaké úpravy ve zvuku. nakonec jsem ukládal: Soubor - Save as, zvolím kam chci ukládat a pod jakým názvem. Do názvu použil koncovku .wav, aby nebyly problémy. Ve spodní části okna Save File jsem nastavil file filter VAVE/RIFF (*.WAV,*.wav), což se mi zdá v pořádku. Dole "save as raw" jsem nezatrhával. Potvrdím a v dalším okně dám Sample format - Signet (tomu nerozumím, tak jsem s tím nehýbal), Sample width - 16 (protože chci wav s 16 bity), compression type - none (tomu nerozumím, tak jsem s tím nehýbal), save cues a save user notes, protože nevím, k čemu jsou, tak jsem je nechal zatržené. Potom dokončil uložení. Přesto se uložený wav liší od normálního wavu.
file -k
opět hlásí to, co u normálního wavu. Takže problém vzniká jenom, když do Rezoundu otevřu ogg (mp3 jsem nezkoušel, protože mp3 mi rezound nebere, ale to nevadí) a uložím jako wav. A ať už jsem zvuk v tom Rezoundu nějak upravoval nebo ne. To vznikne ten divný wav, který Kaffeine odmítá přehrát a který file -k
hlásí vlastnosti, co jsem říkal, že hlásí u divných wavů. Takže Rezound asi neumí dobře ukládat zvuk z ogg do wavu. Nebo mám postupovat jinak?
Jsou dva typy wavu - wav a wavpcm Ale který je který? Ten, který běžně používám a o kterém file -k
říká
jmeno.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hza se kterým nemám problémy, je ten normální wav; zatímco ten, na který jsem narazil teď a o kterém
file -k
říká
jmeno.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, 20294 channels 1414349641 Hza se kterým mám problémy, je ten wavpcm? Nebo obráceně?
Ten, o kterém file -k
říká
jmeno.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hzje totíž ten, který používám pořád a nikdy s ním nebyly problémy. Poradí si s ním Kaffeine, Amarok, K3b při pálení zvukového CD, Audacity, Rezound, a hodně dalších. Zatímco ten druhý, na který jsem narazil teď, mi nepřehraje ani Kaffeine, ani Amarok, oba řvou, že jim chybí plugin, ale program Audacity si s ním poradí.
Jak může ten Rezound někdy ukládat wav prvního typu a někdy wav druhého typu, když při ukládání postupuji úplně stejně? To ho nemůžu nějak přinutit?
Na ten sox jsem zatím nepřišel, ale už se mi povedlo ten rezound přinutit k tomu, aby mi uložil wav typu, na který jsem byl zvyklý. Při ukládání, jak jsem dal Soubor - Save as. Zvolil kam chci ukládat a pod jakým názvem, ve spodní části okna Save File jsem nastavil file filter VAVE/RIFF (*.WAV,*.wav), Dole "save as raw" jsem nezatrhával. Potvrdil a v dalším okně dám Sample format - Signet, Sample width - 16 (protože chci wav s 16 bity), compression type - none, takže všechno jako obvykle, ale důležité bylo nezatrhávat save cues a save user notes. Zřejmě problém předtím vznikl kvůli tomu, že jsem ty dvě věci zatrhával a proto se mi uložil wav, ve kterém byly obsažené nežádoucí věci. Teď, když jsem to uložil bez těchto zatržítek, vznikl wav, na který jsem zvyklý a který funguje ve všech přehravačích a dalších aplikacích a který když zkontroluji v příkazovém řádku, ukáže
file -k bezzatrzitek.wav bezzatrzitek.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hz
Včera to bylo poprvé, co jsem Rezoundem zpracovával soubor.ogg, takže jsem nevěděl, že při ukládání do wavu nesmím zatrhávat save cues a save user notes. To mi došlo teď. Dříve jsem v Rezoundu otvíral jenom samé wavy nebo generoval vlastní zvuky; a tady je při ukládání do wavu jedno, jestli ty dvě zatržítka použiju nebo ne, proto ikdyž jsem je zatrhnul, nic se nestalo. Když ale ogg ukládám do wavu, tak to ty zatržítka mají vliv, protože ogg obsahuje kromě zvuku i jiné informace, které se mi uloží (což nechci), když to zatrhnu.
Tiskni
Sdílej: