Linus Torvalds vydal jádro Linux 6.19. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Do prodeje jde tichá bezdrátová herní myš Logitech PRO X2 SUPERSTRIKE s analogovými spínači s haptickou odezvou (HITS, Haptic Inductive Trigger System). Cena je 4 459 Kč.
Microsoft na GitHubu zveřejnil zdrojový kód projektu LiteBox, jedná se o 'knihovní operační systém' (library OS) zaměřený na bezpečnost, využívající systémovou architekturu LVBS k ochraně jádra před útoky z uživatelského prostoru. LiteBox je napsán v Rustu a uvolněný pod licencí MIT. Projekt je teprve v rané fázi vývoje.
BreezyBox je open-source shell a virtuální terminál pro populární jednočip ESP32. Nabízí základní unixové příkazy, sledování aktuálního pracovního adresáře (CWD), jednoduchý instalátor a spouštěč aplikací v podobě ELF binárních souborů, zabudovaný HTTP server nebo třeba ovládání WiFi - ukázka použití coby 'malého osobního počítače'. Ačkoliv je BreezyBox inspirovaný BusyBoxem, oproti němu má tento projekt několik externích závislostí, zejména na ESP-IDF SDK. BreezyBox je dostupný pod licencí MIT.
Byl představen cross-assembler xa.sh, napsaný čistě v Bourne shell skriptu. Tento nástroj umožňuje zpracovávat assemblerový kód pro Intel 8080, přičemž je možné snadno přidat podporu i pro další architektury, například 6502 a 6809. Skript využívá pouze různé běžné unixové příkazy jako jsou awk, sed nebo printf. Skript si lze stáhnout z GitHubového repozitáře projektu.
Byla představena nová verze modelu Claude Opus 4.6 od společnosti Anthropic. Jako demonstraci možností Anthropic využil 16 agentů Claude Opus 4.6 k vytvoření kompilátoru jazyka C, napsaného v programovacím jazyce Rust. Claude pracoval téměř autonomně, projekt trval zhruba dva týdny a náklady činily přibližně 20 000 dolarů. Výsledkem je fungující kompilátor o 100 000 řádcích kódu, jehož zdrojový kód je volně dostupný na GitHubu pod licencí Creative Commons.
Kultovní britský seriál The IT Crowd (Ajťáci) oslavil dvacáté výročí svého prvního vysílání. Sitcom o dvou sociálně nemotorných pracovnících a jejich nadřízené zaujal diváky svým humorem a ikonickými hláškami. Seriál, který debutoval v roce 2006, si i po dvou dekádách udržuje silnou fanouškovskou základnu a pravidelně se objevuje v seznamech nejlepších komedií své doby. Nedávné zatčení autora seriálu Grahama Linehana za hatecrime však vyvolává otázku, jestli by tento sitcom v současné Velké Británii vůbec vznikl.
Společnost JetBrains oznámila, že počínaje verzí 2026.1 budou IDE založená na IntelliJ ve výchozím nastavení používat Wayland.
Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska podala žádost o vypuštění jednoho milionu satelitů na oběžnou dráhu kolem Země, odkud by pomohly zajistit provoz umělé inteligence (AI) a zároveň šetřily pozemské zdroje. Zatím se ale neví, kdy by se tak mělo stát. V žádosti Federální komisi pro spoje (FCC) se píše, že orbitální datová centra jsou nejúspornějším a energeticky nejúčinnějším způsobem, jak uspokojit rostoucí poptávku po
… více »Byla vydána nová verze 2.53.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 70 vývojářů, z toho 21 nových. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
zdravim,
Ano je to tim ze jsou tyto aplikace jiz v gtk3
gedit si nahrad za medit ten je gtk2, totem za smplayer a mas po problemech
jeste jen dodam ze by neco mohlo byt v AURu, kde se vyskytuji nektere aplikace zkompilovane s gtk2 jako napriklad prohlizec evince
ješte dodám, že další možností je nastavit si gtk2/gtk3 téma, které ma konfigy jak pro gtk2 tak gtk3, pár témat je v AURu:
yaourt gtk2 gtk3 theme
A jak změnit gtk3 theme viz wiki
v qt nevidim problem. Jako programatorovi se mi navic mnohem vic zamlouva a pokud navic ta aplikace nema v linuxu vetsi konkurence a navic neni zavisla na kde libs tak proc to resit ? 
na tvem miste bych se tedy snazil omezit i gnome aplikace, ktere pouzivaji nektere gnome knihovny. alternativ je opravdu hodne. kdyztak rad poradim :)
Fedora 15 přináší jako hlavní novinku GNOME 3, což má pro mě, jakožto uživatele Xfce, neblahé následky. Zaprvé je veškeré přizpůsobení GDM nenávratně pryč. Za druhé na první pohled poznáte aplikace z GNOME, jsou ošklivé. Aplikace z GNOME 3 jsou ošklivé Dočasným řešením je zkopírování nebo nalinkování snad jediného funkčního GTK3 tématu Adwaita do vámi používaného GTK2 tématu. Pokud budete téma upravovat, zkopírujte ho, pokud ne, stačí nalinkovat. cp -r /usr/share/themes/Adwaita/gtk-3.0/ /usr/share/themes/VašeTéma/ Přesto pak budou aplikace z GNOME 3 vypadat trochu jinak. S tím se v současné době nedá moc dělat, leda používat všude téma Adwaita. Uživatelům Xfce proto spíše doporučuji zůstat u Fedory 14. A uživatelům GNOME, kteří neprahnou po třetí verzi za každou cenu, ostatně také. http://www.linuxexpres.cz/blog/ctyri-mesice-s-fedorou-s-xfceGTK3 témata jsou, ale málo jich je pro GNOME 3 Fallback...
Tiskni
Sdílej: