Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
celkem nedávno mi OOM killer připomněl takovou zajímavost, která mi už delší dobu vrtá hlavou. Vyskytlo se to tedy na Debianím 2.6.32.Y kernelu, ale mám pocit, že jsem to zažil i po přepisu OOM (2.6.36 myslím).
Ve zkratce jde o to, že pokaždé, když OOM killer něco zabije, tak systém "zamrzne" na pár minut - neodpovídá na pingy, ssh, nic. Zamrznutí se prodlouží s přidáním swapu, ale i bez něj to je schopno neodpovídat 5-10 minut. Ptám se tedy - co sakra tak dlouho kernel na stroji s 8GB ram dělá? Zrušit reference zabitého programu přece tak dlouho trvat nemůže, swap není, takže diskem to také být nemůže. Nejzáhadnější je to, že systém po celou dobu "svítí" LED diodou HDD. Přitom - ještě jednou - swap na disku není!
Našel jsem vícero lidí se stejným problémem, bez odpovědi.
Tento dotaz píši čistě ze zvědavosti - pokud někdo ví, proč to kernelu tak trvá, je vítán i se svou odpovědí.
Díky.
PS: Může to být tím, že OOM prostě není těch 5-10 minut vůbec zavolán a nakopne ho až, já nevím, soft lockup detekce?
Řešení dotazu:
mv log log.20110929
netrva dlhsie ako zlomok sekundy bez ohladu na velkost suboru (pokial je to v ramci jedneho fs a zatial som to videl vzdy v spolocnom adresari, takze ano) pretoze vobec nesaha na data suboru. A ak aj nahodou nie, tak system, ktory kvoli kopirovaniu suboru nie je schopny ani pingat ma niekde tazky problem a nie je to v crone.
# sysctl -a | grep -F vm. # sysctl -a | grep -F oomCela tato tema, je na viac ako len odpoved v diskusii. Ak je este nieco stale nejasne, tak v priebehu dalsich dni sa isto budem pozerat sem do diskusie :o) Staci sa spytat ...
Kolega nahoře asi moc nepochopil, o co mi šlo, nepotřebuji rady "co" a "jak" nastavit, aby nedošlo k OOM, jen mě zaujala samotná situace zamrznutí kernelovských vláken (icmp echo reply) situací v userspace.
Díky za analýzu, vím, co je to trashing, jak funguje (přibližně) stránkování paměti, co jsou to výpadky stránek, jak a proč k nim může dojít, ale měl jsem za to, že kód všech programů je vždy udržován v paměti, pokud jej není kam odložit (tzn. není zapnutý swap).
To opravdu může nastat situace, kdy kernel začne z nedostatku mazat z aktivní paměti "textové" segmenty (v případě ELF binárek) jednotlivých (v ten moment asi spících) procesů? To se mi nezdá - tyto části zabírají většinou pár KB, u větších programů výjimečně i jednotky MB, ale nic víc. A nenapadá mě nic dalšího, co by šlo načíst z disku bez použití swapu. Ale něco na tom pravdy bude, jinak by HDD LED nesvítila.
I kdyby to byla pravda, kernel by v žádném případě neměl takto kompletně zamrznout na takovou dobu, OOM killer měl zasáhnout v řádech sekund, ne minut. Nezávisle na tom, že "k OOM stejně v reálném nasazení jen tak nedojde", je to prostě chyba designu. Jasně, systém se může zotavit sám i bez zabití nějakého procesu, ale pokud to nenastane do pár sekund, je lepší zavolat OOM killera, aby alespoň ostatní služby (ty, které mají např. oom_adj na -17) mohly běžet.
Tiskni
Sdílej: