Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
# systemctl enable postfix.service
postfix.service is not a native service, redirecting to /sbin/chkconfig.
Executing /sbin/chkconfig postfix on
Warning: unit files do not carry install information. No operation executed.
Nepředpokládám, že v unit pro postfix by byla tak hrubá chyba, takže musím mít někde problém já. Ale netuším, jak ho najít. V logu (messages) o postfixu není ani známka, ovšem zato:
* v logu se mi objevují záznamy typu:
[system] Activating via systemd: service name='org.freedesktop.NetworkManager' unit='dbus-org.freedesktop.NetworkManager.service'
přestože jsem NetworkManager zakázal. Nebo
systemd[1]: Failed to read PID file /run/sendmail.pid after start. The service might be broken.
to mu můžu rovnou říct, service není broken, ale je zakázaná. Proč se snaží spusti něco, o čem jsem mu jednoznačně řekl systemctl disable?
* přestože mám nainstalované mysql i httpd (podle yum i rpm), netuším, jak je zapnout. systemctl --all neobsahuje ani ťuk o nějakém http nebo mysql.
Z celého toho mám opravdu hrozný pocit, děsím se toho, že základní systémová věc mi dělá naprosto nepředvídané věci a nejsem schopen ji spolehlivě používat. Jsem tak extrémní uživatel nebo s tím bojují i ostatní? Se žádnou technologií, kterou Fedora měla už téměř dvě verze, jsem neměl tak hluboké problémy. To co zde popisuju vždycky vyřešilo service start/stop, chkconfig a ntsysv. A měl jsem jistotu, že vím, co server při startu udělá. A když jsem se na boot koukal, tak jsem věděl, jestli je nějaký startovní problém nebo ne.
Dá se nějak vypsat všechny služby, co běží?Pro výpis omezený jenom na služby se hodí
systemctl -t service
ten (textový) boot je strašně nepřehledný, dá se nějakým způsobem zapnout staré dobré [OK] a [Failed]?Moc dobře ne. Tím, že tolik věcí startuje paralelně, to není triviální. Je potřeba napsat prográmek, který by události nastávající při startu prezentoval v nějaké hezké formě. Zatím se k tomu nikdo nedostal.
# systemctl enable postfix.service postfix.service is not a native service, redirecting to /sbin/chkconfig. Executing /sbin/chkconfig postfix on Warning: unit files do not carry install information. No operation executed.Myslím, že ta poslední hláška je sice matoucí, ale chkconfig provedl to, co měl. Postfix by po tomto měl opravdu po rebootu startovat.
[system] Activating via systemd: service name='org.freedesktop.NetworkManager' unit='dbus-org.freedesktop.NetworkManager.service'Nějaký klient se pokouší komunikovat s NM přes D-Bus. dbus-daemon se pokouší o aktivaci služby. O tom je tato hláška. Jestli jsi ale opravdu NM zakázal (
systemctl disable NetworkManager.service
), tak k aktivaci nedojde.
systemd[1]: Failed to read PID file /run/sendmail.pid after start. The service might be broken. to mu můžu rovnou říct, service není broken, ale je zakázaná. Proč se snaží spusti něco, o čem jsem mu jednoznačně řekl systemctl disable?Nějaký skript tu službu asi spouští bez ohledu na to, jestli je zakázaná nebo ne. Podezřelý je
/etc/NetworkManager/dispatcher.d/10-sendmail
, který používá restart
místo try-restart
.
přestože mám nainstalované mysql i httpd (podle yum i rpm), netuším, jak je zapnout. systemctl --all neobsahuje ani ťuk o nějakém http nebo mysql.
systemctl enable mysqld.service httpd.service
Užitečný příkaz je systemctl list-unit-files
. A nebo taky rpm -ql | grep systemd
.
rpm -ql jméno_balíku | grep systemd
.
Je potřeba napsat prográmek, který by události nastávající při startu prezentoval v nějaké hezké formě.Tj. bug 622663.
Podezřelý je /etc/NetworkManager/dispatcher.d/10-sendmail, který používá restart místo try-restart.sendmail bug 748416, oprava je na cestě do updates-testing.
systemd[1]: Failed to read PID file /run/sendmail.pid after start. The service might be broken.sendmail bug 748171.
SYSTEMD: Service xy started [OK]
Chápu, že je to kosmetika, ale hrozně by to podle mně zpřehlednilo.
Dále zatím svedu na betu to, že se někdo snaží spustit sendmail, u NM to asi musím očekávat. Stejně tak to, že se postfix nespustí. Naopak moje chyba je to, že jsem nenašel ty mysqld.service a httpd.service, myslel jsem, že --all vypíše právě úplně všecko a ani bash-completion mi je nenabízel...
chybí mi přehlednost startu, kdy plná řada zelených OK znamenala, že vše se nastartovalo, jak si představuju
To je tím, že řada startovacích skriptů kydá hnůj na stdout, a když se jich takhle překřikuje několik desítek, tak je z toho guláš.
Až tyhle hlášky budou vyčištěné, tak bude stačit snížit ukecanost systemd, protože ten do toho sype taky dost velmi nízkoúrovňových hlášek, které by mělo smysl zobrazit jen, když se daný podsystém pokazí. Systemd má totiž logování dost nedodělané.
Problém trochu je, že desktopoví uživatelé mají grafický boot, kde se nezobrazuje nic, tak ti to opravovat nebudou a správci serveru reboot jednou za čas přežijí. Takže se obávám, že čištění bude trvat hodně dlouho.
a vadí mi, když se mi při startu nenapíše služba, která se spustí.
To je tak trochu vlastnost. Ona se často žádná ani nepouští, protože místo ní systemd připraví jen socket, a službu pustí, až když je opravdu potřeba (takový inetd). Takže že služba nefunguje, se člověk dozví, až se ji pokusí použít.
Doporučuji si zvyknout na výstup nástroje systemctl, tam jsou také barvičky. Asi by to ale chtělo nějaký inteligentní režim, který by vyplivl stav jen služeb explicitně zapnutých k automatickému startu.
To je tak trochu vlastnost. Ona se často žádná ani nepouští, protože místo ní systemd připraví jen socket, a službu pustí, až když je opravdu potřeba (takový inetd). Takže že služba nefunguje, se člověk dozví, až se ji pokusí použít.Tohle je mi jasné, už jsem se tu o tom několikrát s lidmi bavil a opradu rád bych tuhle featuru měl možnost vypnout. Ovšem to není případ postfixu, protože ten je ještě rc skript a u těch, pokud vím, to tak snadno nejde, protože vytvořený socket je potřeba demonovi nějak předat. Navíc hned po startu, sotva jsem se přilogoval, tak proces postfixu běžel, aniž by se někdo na socket připojil. Jinak ostatní věci chápu, chápu grafický boot a spol, ale i přesto trvám na (svém) názoru, že po téhle stránce je to opravdu méně příjemné než starý runinit. A znovu přidávám svůj pocit, že na serveru je mi jedno, jestli to bootuje minutu nebo dvě, ale potřebuju 100% kontrolu a pocit jistoty
systemctl --all neobsahuje ani ťuk o nějakém http nebo mysql.Otevřel jsem to jako bug 748512.
Tiskni
Sdílej: