abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: IOPS mereni Nagiosem

    31.10.2011 14:19 PEE
    IOPS mereni Nagiosem
    Přečteno: 866×
    Zdravim. nevite nekdo o nejakem pluginu do nagiosu, ktery mi na grafu zobrazi IOPS na discich? Ja ted rozjel toto http://sysengineers.wordpress.com/2010/05/27/check_iostat-pl-version-0-9-7/ nicmene se mi podarilo ziskat jen rw KB/s, nikoliv IOPS. Diky.

    Odpovědi

    31.10.2011 18:01 Mira
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    Ty brdo, tohle ja potrebuju do zitra do prace. Mame Nagios a Centreon a potrebujeme merit IOPSy zhruba tyden, pac budeme nasazovat diskove pole. Tak poradte nekdooo :-)
    1.11.2011 03:52 fe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    http://www.google.cz/search?q=linux+nagios+iop
    1.11.2011 07:21 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    Hmm, hledat na googlu taky umim. Ale myslel jsem, ze nekdo z vas uz neco pouziva. Ten check_tps se spousti Cronem a celkove mi to nejak nefungovalo. Tak pokud nekdo neco doporuci, budu rad.
    31.10.2011 23:24 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    locate Documentation/iostats.txt

    cat /proc/diskstats
    1.11.2011 06:15 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    Diky, vim, ze na mereni IOPS se pouziva nastroj iostat, nicmene ja potrebuju plugin do Nagiosu, ktery s nim pracuje.
    1.11.2011 09:52 Krytak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    NRPE ?
    1.11.2011 10:36 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    NRPE mi zprostredkuje spusteni skriptu na vzdalenem pc a odesle vystup serveru. Muzete byt konkretnejsi?
    1.11.2011 11:26 Krytak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    Příloha:

    No asi ne...

    o IOSTATS toho moc nevím. Osobně si to představuji asi takto... BASH cat,cut,sed,awk... cokoliv a to vám vyzobne číslo a pošle do nagiosu. :)

    Skript psát podle návodů ( třeba zde Nagios Plugin API )

    (přiložil jsem něco na IOSTATS co jsem našel na disku... třeba něco z toho pomůže. ( myslím že na serveru bylo třeba skript trochu poupravovat ))

    1.11.2011 12:06 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    No ja si ted znova hraju se skriptem check_tps.sh (http://exchange.nagios.org/directory/Plugins/System-Metrics/Storage-Subsystem/Iostat--2D-check_tps/details). Cron jsem rozjel, takze cisla z iostat se mi uz vyzobavaji. Ale ten skript mi hlasi:
    ./check-tps.sh -w 200 -c 300
    (standard_in) 1: syntax error
    ./check-tps.sh: řádek 47: [: -ne: očekáván unární operátor
    (standard_in) 1: syntax error
    ./check-tps.sh: řádek 52: [: -ne: očekáván unární operátor
    (standard_in) 1: syntax error
    ./check-tps.sh: řádek 57: [: -ne: očekáván unární operátor
    Ruža Becelin avatar 1.11.2011 13:06 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    sh -x check-tps.sh

    Uvidis, kde je problem...
    1.11.2011 13:11 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    sh -x check-tps.sh -w 200 -c 300
    ++ basename check-tps.sh
    + USAGE='check-tps.sh [-w|--warning]tps warning [-c|--critical]tps critical'
    ++ basename check-tps.sh
    + THRESHOLD_USAGE='CRITICAL threshold must be greater than WARNING: check-tps.sh -w 200 -c 300'
    + critical=
    + warning=
    + [[ 4 -lt 4 ]]
    + [[ 4 -gt 0 ]]
    + case "$1" in
    + shift
    + warning=200
    + shift
    + [[ 2 -gt 0 ]]
    + case "$1" in
    + shift
    + critical=300
    + shift
    + [[ 0 -gt 0 ]]
    + [[ 200 -eq 300 ]]
    + [[ 200 -gt 300 ]]
    ++ cat /tmp/tps-sda
    + tps=39,31
    ++ bc
    (standard_in) 1: syntax error
    + '[' -ne 0 ']'
    check-tps.sh: řádek 47: [: -ne: očekáván unární operátor
    ++ bc
    (standard_in) 1: syntax error
    + '[' -ne 0 ']'
    check-tps.sh: řádek 52: [: -ne: očekáván unární operátor
    ++ bc
    (standard_in) 1: syntax error
    + '[' -ne 0 ']'
    check-tps.sh: řádek 57: [: -ne: očekáván unární operátor
    
    kde?
    1.11.2011 13:48 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    V administrátorovi který nerozumí tomu co dělá?
    1.11.2011 14:18 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    Kde jste tohle z toho vypisu vycetl? Poucte me.
    Ruža Becelin avatar 1.11.2011 15:18 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    (standard_in) 1: syntax error
    + '[' -ne 0 ']'
    check-tps.sh: řádek 47: [: -ne: očekáván unární operátor
    (standard_in) 1 ti vyhodi chybu, cehoz vysledkem je prazdna hodnota na leve strane ---> nula se nema s cim porovnavat.

    Na dalsich dvou radcich se to opakuje,,,
    2.11.2011 06:13 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    Tzn., ze ten skript je spatne? Poradte mi, jak to opravit prosim.
    2.11.2011 06:31 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    No jo, me se do toho tmp souboru ukladaji dve cisla.. ve formatu 37,25. Nevim ale proc..
    2.11.2011 06:44 PEE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    hmm.. dela mi to desetina carka ve vystupu z iostatu, skript ocekava tecku :-/
    Ruža Becelin avatar 2.11.2011 08:26 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    zmen to primo v bashi ${x/,/.}
    2.11.2011 10:59 tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    kde se to dela, me by se to hodilo taky?
    Ruža Becelin avatar 2.11.2011 13:15 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    Priklad - mas promennou x=29,32

    y=${x/,/.} -> y bude 29.32
    2.11.2011 13:39 tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    jsem tupan.. nechapu, kam tohle mam napsat.. kde to zmenim :-)
    2.11.2011 14:33 linuxik | skóre: 32 | Milovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    Pridej nekam na zacatek toho skriptu "LANG=C".

    Cestina je previt ;-)
    3.11.2011 10:39 marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IOPS mereni Nagiosem
    Trosku odbocim a zeptam se na jednu vec, ktera se tematu taky tyka.

    Mam skript, ktery mi spousti 5 mereni po vterine. Tzn. treba iostat -d /dev/sda -x 1 5. Mam ho v Nagiosu, ktery checkuje kazdych 5 minut a zaznamena vystup do grafu. Co ale je ten vystup, ktery se kazdych 5 min zaznamenava do grafu? To je prumer tech 5ti mereni?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.