Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
neviem ake ubuntu pouzivas, ale toto je typicke okno pri kopirovani (samozrejme so zmenenou temou a fontom).OT: Při kopírování/přesunu používám příkazy
cp
a mv
, které nic takového neprodukují. To bude zřejmě ten pravý důvod, proč jsem to dialogové okno nikdy neviděl.
Debaty jsem se zúčastnil jen proto, abych z tazatele vytáhl údaje o prostředí, důležité pro vyřešení problému někým jiným. Gnome nepoužívám.
apt-get source libglib2.0-0 cd /glib2.0-2.24.2/glibv souboru gfileutils.c je funkce
/** * g_format_size_for_display: * @size: a size in bytes. * * Formats a size (for example the size of a file) into a human readable string. * Sizes are rounded to the nearest size prefix (KB, MB, GB) and are displayed * rounded to the nearest tenth. E.g. the file size 3292528 bytes will be * converted into the string "3.1 MB". * * The prefix units base is 1024 (i.e. 1 KB is 1024 bytes). * * This string should be freed with g_free() when not needed any longer. * * Returns: a newly-allocated formatted string containing a human readable * file size. * * Since: 2.16 **/ char * g_format_size_for_display (goffset size) { if (size < (goffset) KILOBYTE_FACTOR) return g_strdup_printf (g_dngettext(GETTEXT_PACKAGE, "%u byte", "%u bytes",(guint) size), (guint) size); else { gdouble displayed_size; if (size < (goffset) MEGABYTE_FACTOR) { displayed_size = (gdouble) size / (gdouble) KILOBYTE_FACTOR; return g_strdup_printf (_("%.1f KB"), displayed_size); } else if (size < (goffset) GIGABYTE_FACTOR) { displayed_size = (gdouble) size / (gdouble) MEGABYTE_FACTOR; return g_strdup_printf (_("%.1f MB"), displayed_size); } else if (size < (goffset) TERABYTE_FACTOR) { displayed_size = (gdouble) size / (gdouble) GIGABYTE_FACTOR; return g_strdup_printf (_("%.1f GB"), displayed_size); } else if (size < (goffset) PETABYTE_FACTOR) { displayed_size = (gdouble) size / (gdouble) TERABYTE_FACTOR; return g_strdup_printf (_("%.1f TB"), displayed_size); } else if (size < (goffset) EXABYTE_FACTOR) { displayed_size = (gdouble) size / (gdouble) PETABYTE_FACTOR; return g_strdup_printf (_("%.1f PB"), displayed_size); } else { displayed_size = (gdouble) size / (gdouble) EXABYTE_FACTOR; return g_strdup_printf (_("%.1f EB"), displayed_size); } } }staci tedy oeditovat na neco na zpusob
char * g_format_size_for_display (goffset size) { if (size < (goffset) KILOBYTE_FACTOR) return g_strdup_printf (g_dngettext(GETTEXT_PACKAGE, "%u byte", "%u bytes",(guint) size), (guint) size); else { gdouble displayed_size; if (size < (goffset) MEGABYTE_FACTOR) { displayed_size = (gdouble) size / (gdouble) KILOBYTE_FACTOR; return g_strdup_printf (_("%.1f KB"), displayed_size); } else { displayed_size = (gdouble) size / (gdouble) MEGABYTE_FACTOR; return g_strdup_printf (_("%.2f MB"), displayed_size); } } }a uz jen nainstalovat zavislosti, zkompilovat a nainstalovat:
apt-get build-dep libglib2.0-0 cd .. ./configure make make install... hotovo ... screenshot prilozen :)
Tiskni
Sdílej: