Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
ahoj, rad bych udelal pro navstevniky jednoduchy kiosek ze stareho PC.
Nainstaloval jsem debian stable, uplny zaklad bez X (minimal).
Moje predstava:
- nainstaluji X server (nechci zadny spravce oken proste jen X server)
- nainstaluji Firefox
- vytvorim uzivatele napr. kiosk, mam jen dotaz jak zajistim jak zajistit aby po nabootovani se mi spustit X server a v nem firefox pod uzivatelem kios, kdyz uzivatel ukonci firefox tak se automaticky spusti znovu? ma to jeste jeden hacek, co kdyz mi uzivatel firefox minimalizuje, x server kdyz nastartuje je to jen takova ta rastrova sedo-cerna plocha, neni sance vyvolat zpet minimalizovanou app., lze nejak vypnout minimalizaci firefoxu, idealne aby se poustel pouze do fullscreen a neslo to zmenit
- lze vypnout Alt+Fx pro prepnuti do console, lze vypnout Ctrl+Alt+Backspace v X server?
- profil uzivatele kios bych mel ulozeny nekde mimo a vzdy pri startu bych ho natahnul do /home, aby se tam smazalo veskere nastaveni
- lze nejak zajistit, aby se mi na kiosku vypnul monitor v dobe necinnosti
- jak v x server zajistim aby zde byla ceska klavesnice?
Moc otazek ja vim, budu vdecen za cokoliv.
2:2345:respaw:/usr/bin/Xorg -nolisten tcp $@
Niekde som to videl takto urobené, ale neviem či to bude fungovať. Potom je nutné nejako vymyslieť ako spustiť nejaké jednoduché prostredie
1:2345:respawn:mingetty --autologin kiosk
potom v domovském adresáři uživatele bude soubor .bashprofile ve kterém bude na konci
startx
exit
a taky soubor .xinitrc a do něho se dá napsat např. vypnutí šetřiče obrazovky, nebo kurzoru a hlavně se napíše zase někam na konec:
exec iceweasel
do Firefoxu je snad ještě nějaký plugin, který ho umožňuje pustit jako fullscreen a třeba bez menu.
Mělo by to fungovat tak, že pokud se uživatelovi povede sestřelit toho firefoxe, tak skončí i X a všechno zase začne od loginu. Místo firefoxa by se mohl možná použít i chrome, myslím, že má parametr -kiosk
Zdar!
nechci zadny spravce oken proste jen X serverZ praktických důvodů doporučuju alespoň ten openbox/fluxbox, pokud nejsi opravdový machr.
co kdyz mi uzivatel firefox minimalizujeMůžeš mi prozradit, jak ho bez správce oken minimalizuje?
x server kdyz nastartuje je to jen takova ta rastrova sedo-cerna plochaProgramy *setroot (xsetroot, hsetroot, ...) umějí nastavit barvu pozadí.
lze nejak vypnout minimalizaci firefoxu, idealne aby se poustel pouze do fullscreen a neslo to zmenitNemíval Firefox nějaký kiosk mód? Pokud ne, doporučuju zvolit prohlížeč, který to má.
lze vypnout Alt+Fx pro prepnuti do consoleLze poladit pomocí /etc/inittab.
lze vypnout Ctrl+Alt+Backspace v X server?To ještě funguje? Pokud ano, tak hledej klíčové slovo DontZap.
- profil uzivatele kios bych mel ulozeny nekde mimo a vzdy pri startu bych ho natahnul do /home, aby se tam smazalo veskere nastaveniTo by mělo jít spustit například přes PAM (pam_script, pam_mount, ...).
lze nejak zajistit, aby se mi na kiosku vypnul monitor v dobe necinnostiLze. Hledej *screensaver.
jak v x server zajistim aby zde byla ceska klavesnice?man setxkbmap
Moc otazek ja vim, budu vdecen za cokoliv.Troufám si odhadovat, že nejsi první ani jediný, kdo chce toto (třeba i na Debianu) postavit. Možná by ti nejvíc času ušetřilo použít google k vyhledání již hotového řešení v podobě nějaké live distribuce, kterou pak stačí nahrát na disk (nebo pustit z externího média).
Souhlasim, nasel jsem webconverger, http://webconverger.com ale nejak jsem nezvladl to customizovat a
http://www.imedialinux.com/kiosk_appliances mi sice prisel peknej, ale nejak si to nerozumelo s HW navic v debianu je repositar sw sw a tady asi ne.
Tak jsem se rozhodl to postavit od zakladu a mit to pokud mozno pod kontrolou.
---
Troufám si odhadovat, že nejsi první ani jediný, kdo chce toto (třeba i na Debianu) postavit. Možná by ti nejvíc času ušetřilo použít google k vyhledání již hotového řešení v podobě nějaké live distribuce, kterou pak stačí nahrát na disk (nebo pustit z externího média).
Tiskni
Sdílej: