abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 1
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1963 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy

    24.11.2011 17:04 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Přečteno: 721×
    Zdravím,

    snažím se rozchodit systém, který bude stahovat z POP3 serverů poštu a nabízet mi ji na mém serveru přes IMAP. Taky bych chtěl, aby se mi do té mailové schránky automaticky generovaly maily - třeba reporty ze zálohování atd.

    Jsem ve stavu, kdy mi jakš-takš funguje Dovecot (připojím se, vidím složky atd.) a Fetchmail je ve stavu, kdy se přes zabezpečené připojení připojí na Gmail a vypíše mi, kolik tam mám mailů. Potom se ukončí s chybovou hláškou, že nevidí na localhostu SMTP server.

    Nějak ted nevím, jak dál. Dají se tyhle dva programy nastavit tak, aby si poštu přímo předávaly? A jak na ty lokálně vygenerované maily?

    Když jsem rozchodil ten Dovecot a předhodil mu /var/mail/%u, tak jsem tam měl asi 200 mailů (server běží už několik let) s různýma chybama z cronu atd. takže nějak to jít musí.

    Díky za postrčení správným směrem,

    Zb.
    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    24.11.2011 19:30 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Jestli jsem to pochopil tak kdyz dovecotu predhodis /var/mail/%u a na stejne misto si nechas fetchmailem stahovat postu z gmailu, tak to ti stacit nebude ?

    NN
    24.11.2011 19:33 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    V podstatě ano, ale jak předhodit Fetchmailu /var/mail/%u ? On se pořád dožaduje nějakýho SMTP serveru....
    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!
    pavlix avatar 24.11.2011 22:05 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Vždyť ty sis úplně sám odpověděl, a naprosto skvěle :).

    Nehledě na to, že už na hlavní stránce projektu se dočteš, že fetchmail předává zprávy MTA (tedy SMTP serveru).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    25.11.2011 09:03 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy

    Já sem tak nějak doufal,že Dovecot má na tohle vlastní MTA. Takže nainstalovat postfix (třeba) a mělo by to být OK...

    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!
    pavlix avatar 25.11.2011 13:13 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Já sem tak nějak doufal,že Dovecot má na tohle vlastní MTA. Takže nainstalovat postfix (třeba) a mělo by to být OK...
    Dovecot je, jak se píše přímo na jeho webu, IMAP a POP3 server, plus nějaký ten doručovací program. Není jediný důvod, proč by měl obsahovat SMTP, když na to máš existující a velice kvalitní SMTP server Postfix, který sám zmiňuješ.

    Linux je skládačka.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    25.11.2011 09:19 pepazdepa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    fetchmail muze pouzit MDA misto SMTP/LMTP, je to '-m'. viz `man fetchmail'.

    MDA ma i dovecot, takze to muzes asi primo cpat z fetchmailu do dovecotu.

    popr. doporucuji mrknou na alternativu k fetchmail - fdm - ta umi spoustu veci jako fetchmail plus neco navic.
    25.11.2011 09:22 pepazdepa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    rovnez pouziti dovecotiho mda ti dava moznost vyuzivat sieve filtering, coz je feature vhodna pro 21. stoleti :)

    http://wiki2.dovecot.org/LDA
    25.11.2011 12:11 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Oni tady píšou, že "The Dovecot LDA is a local delivery agent, which takes mail from an MTA and delivers it to a user's mailbox".

    Takže ta cesta bude: Fetchmail -> Postfix -> Dovecot LDA -> Dovecot (lokální mbox) ?

    Zb.
    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!
    pavlix avatar 25.11.2011 13:15 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Přečti si jeho rady pořádně a zjistíš, že píše, že je možné použít fetchmail -m a doručovat přímo Dovecotu.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    26.11.2011 15:19 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Tak nakonec to funguje - fetchmail pouštím tímhle:

    fetchmail -v -m /usr/lib/dovecot/deliver

    a skutečněto stáhne poštu a vidím ji pak v Dovecotu! Ted jdu zkusit nastavit filtrování pošty...

    Dík všem, Zb.
    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!
    26.11.2011 21:01 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy

    Tak i filtry na zrpávy pomocí SIEVE fungují, super. Pouštím to každé 3 minuty CRONem a zdá se, že to dělá, co chci.

    Jediný, co mi trochu nevyhovuje, jsou hesla uložený v čitelné podobě v .fetchmailrc ...

    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!
    pavlix avatar 27.11.2011 00:34 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Co ti na tom nevyhovuje? Tedy pokud nemáš v plánu používat přihlášení pomocí TLS certifikátů, ale to bys musel mít podporované na obou stranách, a to už by byl celý fetchmail zbytečný, protože bys to mohl přeposílat podle potřeby.

    Čitelná hesla potřebuješ, aby šla posílat serveru, na tom není nic špatně.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    27.11.2011 14:09 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy

    No nevím, tak nějak bych byl klidnější kdyby to bylo uložené v nějaké encryptované podobě. Mimochodem když mám nastavenej zabezpečenej přenos (TLS), je zašifrovaný i odesílání hesla od klienta? Nebo čistě ten přesun mailů?

    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!
    pavlix avatar 27.11.2011 15:15 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    No nevím, tak nějak bych byl klidnější kdyby to bylo uložené v nějaké encryptované podobě.
    Na klid funguje třeba i dobrý čaj a nemusíš kvůli tomu vymýšlet zaříkávání či úlitby/úplatky bohům (tedy věci typu „bezpečnost to sice nezvýší, ale aspoň vím, že jsem něco udělal“).
    Mimochodem když mám nastavenej zabezpečenej přenos (TLS), je zašifrovaný i odesílání hesla od klienta? Nebo čistě ten přesun mailů?
    Záleží, u čeho máš nastavený TLS a taky jestli je vynucený nebo volitelný. Mimochodem, když máš heslo uložené v plantextu, tak ti mnoho služeb umožní ho kontrolovat bez odeslání plaintextem a naopak, když máš od hesla jen nějaký hash, tak se musí plaintextem posílat po síti. Existují lepší schémata, ale bavíme se o praxi, že :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    27.11.2011 20:05 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy

    No v Dovecotu v souboru: /etc/dovecot/conf.d/15-ssl.conf mám ssl=required. - takže vynucený, ne?

    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!
    pavlix avatar 28.11.2011 00:35 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Přesně o tom mluvím, dosud jsi se ptal na fetchmail, najednou je to dovecot. Přestaň se ptát, udělej si v tom pořádek, a na odpovědi přijdeš sám, případně zkontroluješ tcpdumpem či ngrepem.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    pavlix avatar 25.11.2011 13:15 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    fetchmail muze pouzit MDA misto SMTP/LMTP, je to '-m'. viz `man fetchmail'.
    Hmm, díky za doplnění.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    25.11.2011 14:33 dejf | skóre: 3 | doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Osobne pouzivame fetchmail > procmail > dovecot: fetchamil vybira ze schranek a uklada do maildir pro dovecot, ten musi byt nastaven odkud a v jakem formatu ma maily brat a fetchmail to tam bude prostrednictvim procmailu ukladat.
    Do /etc/procmailrc
    MAILDIR=/home/mail/$LOGNAME/Maildir/
    DEFAULT=$MAILDIR
    pavlix avatar 25.11.2011 14:44 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fetchmail, Dovecot, jak si předávají zprávy
    Tomuhle řešení se už dlouho vyhýbám kvůli tomu, že se chová různě k mailům z různých zdrojů. Já chci, aby jedna sada filtrů (třeba SIEVE) fungovala pro všechny příchozí maily.

    Tím pádem mi k Maildirům nepřistupuje nikdo jiný než Dovecot.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.