Po zveřejnění informací o bezpečnostních chybách společně pojmenovaných BootHole v zavaděči GRUB 2 v červenci loňského roku se na bezpečnost zavádění a zvláště zavaděče GRUB 2 blíže podívala řada expertů. Dnes byly zveřejněny informace o nalezených bezpečnostních chybách (Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE, …).
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
iRed.team zveřejnil článek, jak si napsat vlastní bootloader. Autor k tomu používá NASM (Netwide Assembler).
Humble Bundle nabízí balík referenčních příruček z řady Pocket Reference od vydavatelství O'Reilly v digitální podobě bez DRM, a to za zvýhodněnou cenu aspoň 1-15 eur. Zaměřením jde především o unixové nástroje a programovací jazyky. Akce Humble Book Bundle: Pocket Reference Guides by O'Reilly trvá do 22. března.
Softwarový syntezátor pro Linux Yoshimi (fork ZynAddSubFX) byl vydán ve verzi 2.0. Lukáš Růžička představuje Yoshimi v článku Hahaha Yamaha aneb Jak si z notebooku udělat synťák? na MojeFedora.cz.
Byla vydána nová verze 21.0 komunitní edice multiplatformního v Javě naprogramovaného univerzálního SQL klienta a nástroje pro správu databází DBeaver (Wikipedie). Proběhla změna číslování. Verze 21.0 vychází po verzi 7.3. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Dobry vecer,
Chtel bych "podstoupit" rekvalifikacni kurz administrace Linuxu. Ma nekdo zkusenost se skolicimi stredisky? Muzete nejake doporucit? Nejlepe v Praze, popripadne v Brne.
Uz jsem se na par mist koukal, ale nevim pro kterou firmu se rozhodnout, preci jenom kurzy se cenove i naplni lisi.
DekujiKonfigurace a sprava: TCP/IP, DNS, Apache, SMTP, FTP, NFS, Samba, bezpecnost ... atd.
Respektuji vas nazor. Na strane druhe vite jak to v dnesnim svete chodi. Pokud nemate akreditaci, certifikat (lidove receno papir) a nejste soukromy podnikatel, tak je to s prominutim o hubu shanet zamestnani.
Uvazuji o tom, protoze se stehuji do Prahy. Tudiz jsem nucen zmenit zamestnani.
Nicmene dekujiPokud nemas uz nejaky vetsi reference, treba ze jsi zapojenej aktivne do nejakych projektu, tak je to hlavne o znamosti-bohuzel to tak je, nekolikrat jsem se o tom presvedcil.
Osobne bych rekl, ze na kurzech muzes zacit. Ale pochybuju, ze jdou nekde na kurzech hodne do hloubky-to uz musis sam ve svym volnym case investovat.
Postupoval jsem způsobem, jak tady píše Mexiko, tedy s literaturou a snahou. Také jsem si myslel, že takové kurzy jsou zbytečné. Pak nám zaměstnavatel koupil školení u Suse. Je nás tady hodně, tak se dokonce dohodlo, že Suse přijede do naší učebny! Teprve teď jsem poznal, že se sám naučím jenom části z velkého celku, protože o ostatních vůbec nevím a pokud ano, nemám představu o jejich důležitosti.
I když jsem se odborníkem nestal (viz. některé moje dotazy tady), dalo mi to hodně a určitě nějaký kurz doporučuju.
Tiskni
Sdílej: