Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Mám i3 CPU v desce Intel DH57JG Jet Geyser, do DVI připojen monitor, do HDMI televizi. HDMI výstup aktivuji pomocí xrandr jen na filmy...
Po aktualizaci jádra z 3.0.x na 3.1 mi systém nastartuje bez problémů, ale v okamžiku, kdy jakkoliv sáhnu na konfiguraci video výstupů, se celý komp sekne, větráky se roztočí naplno a po asi 10-ti sekundách se komp vypne. To samé se stane i při běžném vypnutí, protože přepíná rozlišení při přechodu z X to TTY.
V žádném logu jsem nenašel žádnou chybovou hlášku z doby zamrznutí. Jediný rozdíl jsem našel při bootu, kdy se navíc těsně před startem X vypsala hláška:
Found hardware: "HDA-Intel" "Intel IbexPeak HDMI" "HDA:<32b číslo>,<32b číslo>,<32b číslo> HDA:<32b číslo>,<32b číslo>,<32b číslo>" "0x0006" "0x0035"
Hardware is initialized using a generic method
K tomu jsem našel jen pár odkazů řešících nastavení zvuku přes HDMI. Běžím na 64bitovém Archu...
Nemáte někdo podobnou zkušenost nebo tip co s tím? Aktualizace kernel už proběhla 5x (teď 3.1.4), intelacký video driver asi 2x, ale stále žádná oprava, což vypadá, že problém mám jen já
Řešení dotazu:
Tak jsem zkusil zase po nějaké době aktualizovat, tentokrát na jádro 3.2, a stále se nic nezměnilo, jen to, že se popsané hlášky konečně objevili i v logu /var/log/boot
:
Found hardware: "HDA-Intel" "Intel IbexPeak HDMI" "HDA:10ec0889,80860035,00100004 HDA:80862804,80860035,00100000" "0x8086" "0x0035" Hardware is initialized using a generic method /usr/sbin/alsactl: set_control:1267: failed to obtain info for control #16 (No such file or directory)
Navíc jsem si všiml nových hlášek v /var/log/errors.log
, ale možná to spolu nesouvisí:
Jan 22 10:58:05 matrix kernel: [ 5.078135] iTCO_wdt: cannot register miscdev on minor=130 (err=-16) Jan 22 11:02:36 matrix kernel: [ 4.709187] watchdog: INTCAMT: cannot register miscdev on minor=130 (err=-16). Jan 22 11:02:36 matrix kernel: [ 4.709305] watchdog: error registering /dev/watchdog (err=-16). Jan 22 11:02:36 matrix kernel: [ 4.709379] mei: unable to register watchdog device.
Nějaké nápady?
Chtěl jsem ještě zkusit nějaké live distro, ale žádné založené na Archu i s Xkama bez nutnosti instalace jsem nenašel
Před nahlášením regrese bych asi měl první najít něco v logu, ať se mám čím ohánět. Připadám si jako zelenáč, ale vážně nevím, co dál.
Nového uživatele ještě vyzkouším. Bohužel jsem úplně stejné hlášky zahlídl v logu na jiném kompu, kde není žádný problém.
Nemyslím si, že jde o HW problém, tedy pokud nejde o problém už od výroby. Desku jsem koupil jako horkou novinku v antistatickém pytlíku v době, kdy se ještě krabicová verze neprodávala.
Sync pomocí SysRq jsem zkoušel, ale bez výsledku. Klávesnice nereaguje a komp dokonce nejde restartovat ani tlačítkem reset - dost dobře nechápu, jak je to vůbec možné. Logy samozřejmě nic nového neobsahovali.
Vytvoření nového uživatele nepřineslo změnu, systém se sekl při první změně přes xrandr.
O ArchBangu jsem neslyšel, tak jsem zkusil, ale poslední release má jádro 3.0.7, čili poslední funkční, na kterém právě běžím. Zkusil jsem ještě projekt Chakra s jádrem 3.1.5 a, světe div se, změny na video výstupech se bez problémů provedly. Tím jsem vyloučil možný HW bug desky, kterého jsem se bál nejvíce, ale to je asi tak všechno, jsem stále na začátku.
Arch už nějakou dobu (od jádra 3.1?, nechce sem mi dovozovat to z git logů:) ) aplikuje pro i915 dva patche, které se z nějakého důvodu nedostaly do upstreamu (link). Chakra to zjevně nedělá (link a link). Možná byste mohl zkusit přeložit Archovské jádro bez těch patchů, nic dalšího mě nenapadá.
Díky za dobrý tip, k vyzkoušení se dostanu zítra nebo pozítří večer. Dám vědět, jak jsem dopadl.
Vyřazení obou patchů nepomohlo. Zítra ještě zkusím použít Chakra config a pak vanilla jádro bez úprav. Tomuhle časově náročnému experimentování jsem se chtěl vyhnout...
Chakra konfig jsem přeskočil a chtěl zkusit rovnou vanilkové jádro z AUR, jenže přestože bylo aktualizováno na stejnou verzi jako oficiální, nešlo přeložit, skončilo to na nějaké kravině hned v prvním souboru. Tak jsem se naštval a nainstaloval přímo balík Chakra jádra 3.2.2 a zase nic, pak ještě 3.1.4, které mi fungovalo na live USB a stále nic.
To už byl vrchol, nahodil jsem oficiální Arch jádro a nahradil intel video driver za vesa. X server nenaběhl, prý nenašel intel driver - a byl jsem doma! Úplně jsem zapomněl, že mám vyladěný xorg.conf s konfigurací pro monitor a TV a s různými zapnutými fičurami. Bez něj vše jede jak má, což byl důvod, proč nikdo neměl podobný problém
Teď stačí jen doladit konfigurák, díky všem za pomoc.
Tiskni Sdílej: