Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Řešení dotazu:
Rok se s rokem sešel a zase jsem s tím bojoval. Nová verze gLabels sice vyšla, ale moje žádost vyslyšena nebyla. Je možné, že není tak jednoduché implementovat takovou funkci.
Letos jsem to zkusil jinak:
Odpočítal jsem si kolik se v gLabels zhruba vejde znaků na řádek a text nechal automaticky rozdělit ještě v Calcu do tří sloupečků (ze kterých pak vzniknout řádky). Někde to vyšlo jen do jednoho, jinde do dvou a v některých případech do všech tří. Pak jsem to ručně prošel a tam, kde to rozseklo slovo, upravil. Po té jsem vygeneroval PDF a prošel vizuálně, jak je to rozdělené a znovu upravil. Teď už to mám nachystané na další rok.
Nevíte, jestli lze jednoduše v Calcu text rozdělit na víc částí tak, aby se nerozdělil uprostřed slova?
Udělal jsem to přes LibreOffice Writer. Proužky mi vyšly na 9 stránek - vždy 2 x 7 proužků na stránku. Grafiku vyrobím jako jednu stránku opět 2 x 7 obrázků a budu ji tisknout z druhé strany. Holt vždy 9 proužků bude mít stejný obrázek.
Největší nepříjemnost byla s tím, co jsem očekával. Na proužky patří texty různých délek a je potřeba je vystředit i na výšku proužku.Pořešil jsem to tím, že jsem na proužek umístil jednu buňku tabulky a v tabulce je možné text vystředit i na výšku buňky.
Tiskni
Sdílej: