Byl představen CentOS Stream 10 s kódovým názvem Coughlan. Detaily v poznámkách k vydání. CentOS Stream 10 už neobsahuje balíček s Xorg serverem (xorg-x11-server-Xorg). O zobrazování se stará Wayland s Xwaylandem (xorg-x11-server-Xwayland). Odstraněny byly aplikace Firefox, GIMP, LibreOffice, Inkscape a Thunderbird. Ty jsou k dispozici ve Flatpaku z Flathubu.
Byly vyhlášeny výsledky The Game Awards 2024 (YouTube). Hrou roku se stal Astro Bot (YouTube) běžící pouze na PlayStation 5.
Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
rsync zdrojovyadresar/ cilovyadresar
rsync -av /odkud/ /kam
rekurzivně zkopíruje obsah adresáře odkud kam, pokud přidáte možnost -u nebude přepisovat soubory, které jsou v cíli novější..
Pokus si to přidáte do crontab, získáte tak automatickou synchronizaci adresářů. Celé to lze použít i pro synchronizaci se vzdáleným úložištěm.
rsync zdrojovaslozka/ cilovaslozkaale to už se opakuji... Dávejte si pozor na lomítka, pokud píšete příkazy tak jak jsou ve vašem příspěvku, máte je úplně špatně, není jasné jestli patří ke složce nebo k souboru. Vámi popisované příklady nemohou vůbec fungovat. Ten příkaz jak jsem uvedl má dva parametry, lomítko je součástí jednoho z nich. Není to něco lomeno něco. Přečtěte si také manuálovou stránku (
man rsync
).
-av
jsou tam jen pro srandu? A proč dáváš mezi zdroj a cíl lomítko? Podívej se pořádně, jak se ten příkaz píše.
#!/bin/bash echo "Zadejte umisteni zdrojoveho adresare" read zdroj echo"zadejte umisteni ciloveho adresare" read cil rsync -avv $zdroj$cil echo"Synchronizace byla dokoncena" exit 0;
jenže tady je to součást cesty
"adr/ záloha" si můžeš přeložit jako: obash adr zkopíruj do zálohapřpínač -a říká, že má kopírovat i obsah podadresářů atd. a ovlivňuje zacházení s odkazy a právy
-v nechá zobrazit co, že se vlastně děje
Tiskni Sdílej: