Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
... Potřeboval bych hlavně toto: jaké porty jsou obsazené, mac adresy zapamatované na switchích/portech, datový tok, detekce bezpečnostních problémů (např. vypnutí portu vlivem arp poisoningu), konfigurace portů.
snmpwalk -v2c -c public SWITCH OID-MAC-ADDR-TABLE | perl -pe 'FILTR NA VYPSANI MAC ADRES V HEZKEM TVARU'
Konfigurace portu - opet nevhodne pro cacti ani nagios. Zalezi, co vsechno chces vypsat. Neco se da ziskat ze SNMP, nejlepsi je nechat si vypsat konfig primo od switche neco jako show running-config
, ale pak se to musi proparsovat a kazdej switch pouziva neco jinyho.
Switche webové rozhraní mají, ale je jich hodně a když chci najít nějaký "zlobivý" pc, pak musím identifikovat z dhcp jeho mac adresu, připojit se na centrální switch, propingnout všechny ostatní switche, z arp zjistím mac adresu konkrétního switche (podle shody zlobivé mac adresy a mac adresy switche na daném portu), pak se k takovému switchi připojit... Prostě nějaké centrální rozhraní je více než vhodné.V tom pripade bych si neco napsal. Melo by to byt jednoduche (neco jsme uz meli, ale uz to nejakou dobu nefunguje, takze hledam presne takhle, jak jsi popsal, ale chci to nejak predelat, mozna i s historii). Budto si neco zadarmo napises sam (nebo zkus google, urcite to uz nekdo resil) a nebo si to holt koupis (se vsim vsudy, vcetne podpory). Tady jsem nasel nejaky odkazy, zkus na to mrknout: http://ambitwire.com/nmm.html V rychlosti jsem prohlidnul jenom tyhle: http://adminucvngn.sourceforge.net/, http://akkada.tivi.net.pl/nms/, http://sourceforge.net/projects/calia/, http://netdbtracking.sourceforge.net/, http://netdisco.org/, http://nino.sourceforge.net/nino/index.html, http://www.shrubbery.net/rancid/ - neco z toho by mohlo byt to, co hledas.
To logování zní zajímavě, ale jak je to s rychlostí? Nezpomaluje to ty switche?To logovani bezi pres UDP. Switch posle UDP a nestara se. Navic, pokud se nepletu ty interni funkce bezi nejak oddelene od switchovani.
Tiskni
Sdílej: