Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Zaznam pro uzivatele vypada asi takhle:
ahoj Auth-Type := Local, Cleartext-Password == "svete" Service-Type = Framed-User, Framed-Protocol = PPP, Framed-IP-Address = 192.168.123.10 Framed-IP-Netmask = 255.255.255.0, Framed-Routing = Broadcast-Listen, Framed-Compression = Van-Jacobsen-TCP-IP
Vsechno funguje, nyni bych ale potreboval vytvorit i sit bez zabezpeceni.
Predstavuju si to nasledovne: Uzivatel se pripoji k siti bez jakehokoliv zabezpeceni (wifi i pres kabel). Automaticky dostane IP a bude pripojeny. Firewall mu povoli pouze port 80 a vsechny http pozadavky presmeruje na firewall, kde bude navod na pripojeni k radiusu.
Jedine, co jsem nasel je ChilliSpot,ale to se mi nelibi.
Jedine reseni, ktere mne napadlo, je pouzit 2 wifi site (nebo virtual ap). Jednu bez zabezpeceni a druhou zabezpecenou.
Neda se to udelat nejak snadneji? Tedy na jedne siti?
Dekuji za rady.
To je prave problem. Abych mohl pouzit 2 SSID, musim mit 2 WiFi karty, nebo to nastavit softwarove na 1 karte. Na to ale zase musim neco, co to podporuje. Treba tahle krasna krabicka TP-LINK TL-WR741ND za 525Kc to urcite umet nebude
- v pripade WLAN, pouzit vysielace (APcka),ktore zvladaju viacero SSID (a tym padom maju podporu VLAN). Navzajom sa lisia v sposobe autentifikacie a kazdy SSID je mapovany na samostatnu VLANu teda samostatnu podsiet
Tomu jsem se prave chtel vyhnout, ale koukam, ze to asi nebude mozne
- Pochopitelne potrebujete switche, ktore to podporuju.
Enable VLAN - Check this box and then you can change the VLANID of each SSID. If you want to configure the Guest and Internal networks on VLAN, the switch you are using must support VLAN. As a prerequisite step, configure a port on the switch for handling VLAN tagged packets as described in the IEEE802.1Q standard, and enable this field.
VLANID (1-4) - Provide a number between 1 and 4095 for VLAN. This will cause the device to send packets with VLAN tags. The switch connecting with the device must support VLAN IEEE802.1Q frames. The wireless stations connecting to the SSID of a specified VLANID can communicate with the PC connecting to the port with the same VLANID on the Switch.
---------------
Jeste mne napadlo, kdybych do nejake podobne krabicky dal OpenWrt a na 1 karte vytvoril 2 SSID. Nestacilo by jenom nastavit kazde jinou sitovou adresu?
Krabicka by se pres kabel pripojila na server a overila se pres radius, to by ji umoznilo pouzivat rozsah 192.168.0.0 - 192.168.255.255 (/16). (A kdyby nekdo na kabel pripojil vlastni krabicku, tak by mu nefungovala.)
1. SSID by dostalo 192.168.0.0 - 192.168.15.255 (/20) - bez zabezpeceni 2. SSID by dostalo 192.168.16.0 - 192.168.31.255 (/20) - zabezpecene radiusem
Firewall v OpenWrt krabicce by poresil pristup z 1. SSID, tedy presmerovani vseho na port 80 na serveru. 2. SSID by fungovalo jako normalni WPA enterprise radius AP.
Takhle by to asi melo fungovat, ale je s tim moc prace
Krabička má více radiových přijímačů a může na více kanálech vysílat současně.Na to jsou potreba i 2 anteny.
Netuším jestli OpenWRT má tak hlubokou podporu HW v této či jiné konkrétní krabičce.To by melo zaviset na typu WiFi v pouzite krabicce. U Atherosu by snad nemel byt problem. Takhle nejak se to dela v OpenWrt:
config wifi-device wl0 option type broadcom option channel 5 config wifi-iface option device wl0 option network lan option mode ap option ssid "AP - encrypted" option encryption psk2 option key "h4tr5ht46sh546etrh" config wifi-iface option device wl0 option network wifi option mode ap option ssid "AP - shared" option encryption none
V principu nejsou potřeba. Tak jako v přijímací televizní anténě je zachyceno mnoho kanálu, které pak se šíří kabelem a výběr a naladění kanálu je až na úrovni přijímače, i do vysílací antény mohu poslat signál více vysílačů. Potřebuji samozřejmě nějaký slučovač, který umožní začlenit signál vysílače do antény tak aby neovlivnoval jiné vysílače. Ale asi konstrukce je nepodstatný detail. V té konfiguraci ale máte specifikaciKrabička má více radiových přijímačů a může na více kanálech vysílat současně.Na to jsou potreba i 2 anteny.
channel
na úrovni celeho device. Spíše bych čekal, že jednotlivé SSID budou vysílat na různých kanálech aby se méně rušily.
Tiskni
Sdílej: