Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
rm -f /etc/udev/rules.d/70-persistent-cd.rules /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
Asi tak ze nekdpo tady chce klonovat system na jiny HW coz neni asi dobre reseni.Právě naopak. Při zachování architektury je to ta nejjednodušší a nejrychlejší možnost. Nevidím důvod nově instalovat něco, co funguje.
Volil bych radeji nejakou kopii konkretniho nastaveni nebo script ktery to zkonfiguruje.To možná při změně architektury.
chroot /cilovyos update-initramfs -k all -u
4) nainstalovat grub - v debianu staci grub-install /dev/DISK
a restartujes
Pokud bys mel nejakou specialni Xorg konfiguraci, tak ji opravis podle aktualniho HW (v jednom projektu jsem mel vsechny stanice stejne a neresil jsem zadne specialitky v Xorg, takze jsem mel jeden defaultni config). Pripadne muzes nainstalovat vsechny ovladace grafik, neudelat zadny config a Xorg se pri startu nakonfiguruje sam. Pripadne muze pouzit univerzalni FB nebo VESA driver.
Dalsi moznost je pripravit preseed skript a instalovat system tim preseedem. Vyhoda je cista instalace, nevyhody jsou doba a priprava preseedu. Ten preseed se pouziva i ve zminenem FAI, na root.cz vysel serial http://www.root.cz/serialy/fai-full-automatic-installer/, FAI umoznuje jeste post-install konfiguraci.
Osobne jsem pouzival samotny preseed, ale vytvorit ho byla fakt sila, navic ve squeeze debian installer je nejaky bug s rozdelovanim disku, takze spouste veci jsem resil v late_command toho preseed skriptu a mel jsem taky stejne stejny HW (resp. dva druhy HW).
Nejlepsi je opravdu vzit image a ten kopirovat s tema ctyrma upravama.
Tiskni
Sdílej: