Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
libGL.so.1
.
To se mi podařilo vyřešit pomocí:
LD_LIBRARY_PATH=/usr/lib32/dri/ LD_PRELOAD=/usr/lib32/mesa/libGL.so.1 wine Game.exeJenže pak se používalo softwarové vykreslování 3D (nepoužitelný výkon), tak jsem doinstaloval následující 32bitové balíčky:
aptitude install libgl1-mesa-glx:i386 libc6:i386Teď už hra spustit jde a ani si nestěžuje (resp. stěžuje si na spoustu jiných věcí, ale to není až tak neobvyklé), ale nezobrazuje se nabídka (zůstává obrázek z načítání), ale jde mačkat enter a dostat se do prologu nebo začít hrát. Z prologu se zobrazí část úvodního videa a pak se zasekne a hrát nejde vůbec (černá obrazovka). S kvalitou/výkonem svobodných ovladačů jsem celkem spokojený (nativní 3D programy jako OpenArena fungují) a problém je někde mezi nouveau a wine (plus ještě problém 32 vs. 64 bitů). Tak se chci zeptat, jestli se tohle někomu podařilo rozchodit a jestli má tedy smysl pokračovat v bádání, nebo zda je to prozatím beznadějné
Řešení dotazu:
$ uname -rpo 3.5.0-18-generic x86_64 GNU/Linux $ lsb_release -ri Distributor ID: Ubuntu Release: 12.10 $ aptitude show xserver-xorg-video-nouveau | grep Verze Verze: 1:1.0.2-0ubuntu3 $ lspci | grep VGA 01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G98 [GeForce 8400 GS] (rev a1)A už ani není potřeba nic hackovat a používat LD_PRELOAD, vše funguje hned napoprvé.
Tiskni Sdílej: