Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
zvukova karta je:
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06)
pomocou prikazu:
cat /proc/asound/card0/codec* | grep Codec
vyhodilo mi ALC269
na stranke Odkazsom si nasiel toto:
82 ALC269 83 ====== 84 basic Basic preset 85 quanta Quanta FL1 86 laptop-amic Laptops with analog-mic input 87 laptop-dmic Laptops with digital-mic input 88 fujitsu FSC Amilo 89 lifebook Fujitsu Lifebook S6420 90 auto auto-config reading BIOS (default)
tak som editoval subor:
/etc/modprobe.d/alsa-base.conf
na koniec som pridal:
options snd-hda-intel model=MODEL
s tym ze za MODEL som skusal vysie uvedene, po kazom som pouzil:
alsa force-reload
takto som vyskusal vsetky moznosti, ale stale nic zvuk stale praska, skusal som sa hrat aj s alsamixer ale nic
Vdaka, MARTiN27alsa force-reloadvypise:
Unloading ALSA sound driver modules: snd-seq snd-seq-device snd=hda-intel snd-hda-codec-hdmi snd-hda-codec-realtek snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer. Loading ALSA sound driver modules: snd-seq snd-seq-device snd-hda-intel snd-hda-codec-hdmi snd-hda-codec-realtek snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer.
alsa force-reloadvypise:
Unloading ALSA sound driver modules: snd-seq snd-seq-device snd-hda-intel snd-hda-codec-hdmi snd-hda-codec-realtek snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer. Loading ALSA sound driver modules: snd-seq snd-seq-device snd-hda-intel snd-hda-codec-hdmi snd-hda-codec-realtek snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer.
/cat/proc/asound/version
tak to nefunguje
-bash cat/proc/asound/version: No such file or directory
ale ls /proc/asound
mi vypise:
card0 card29 cards devices hwdep Intel modules oss pcm seq ThinkPadEC timers version
Tiskni
Sdílej: