Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
dmesg
, abych zjistil, jak systém ten disk rozpoznal. Ve výstupu jsem našel, že ho vidí jako /dev/sdb0
.
Takže jsem zadal petr@Srot:~$ dd if=/debian-6.0.3-i386-CD-1.iso of=/dev/sdb0
. Když program doběhl, přehodil jsem disk do netbooku, nastavil boot z něj a skutečně se zobrazil instalátor. Ale instalace záhy po spuštění zkolabovala.
Při hledání řešení jsem našel stránky projektu http://live.debian.net/, kde jsou již hotové obrazy, ale ty mají příponu .img.
Chci se tedy zeptat, zda je k bootu z usb disku potřeba mít nějaký speciální obraz vytvořit.
Petr
Řešení dotazu:
/dev/sdb
, /dev/sdb0
je až první oddíl. Takže se ti nezapsal zavaděč obsažený v tom obrazu na správné místo, stejně jako tabulka oddílů atd. Zkus to ISO zapsat přímo do /dev/sdb
. Jen si nezapomeň udělat zálohu obsahu toho disku, pokud o něj nechceš přijít.
kbd-mode: seting console mode
. Zkusím to s jiným obrazem.
root@DarkStar:/home/petr/Iso# dd if=debian-testing-i386-CD-1.iso of=/dev/sdb
1327104+0 records in
1327104+0 records out
679477248 bytes (679 MB) copied, 96,416 s, 7,0 MB/sDíky
root@DarkStar:/home/petr/Iso# dd if=ubuntu-11.10-desktop-i386.iso of=/dev/sdb
1423960+0 records in
1423960+0 records out
729067520 bytes (729 MB) copied, 104,554 s, 7,0 MB/s
root@DarkStar:/home/petr/Iso#Děkuju vem
Skuste ten iso nahrat pomocou UNetbootin z toho mi vzdy vsetko slo v pohode, pripadne dokaze aktualny obraz stiahnut z netu a nahrat na ten disk
http://unetbootin.sourceforge.net/
menuentry "Ubuntu 11.04 i386 LiveCD" { insmod fat insmod loopback iso_path=/ubuntu-11.04-desktop-i386.iso lkernel=/casper/vmlinuz linitrd=/casper/initrd.lz export lkernel linitrd iso_path search --set --file $iso_path echo "Mounting $iso_path to loopback ..." loopback loop $iso_path root=(loop) echo "Loading kernel $lkernel ..." linux $lkernel boot=casper iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash noeject noprompt -- echo "Loading initrd $linitrd ..." initrd $linitrd echo "Booting $chosen ..." }nebo pro knoppix
menuentry "Knoppix 6.7.1 LiveDVD (32bit)" { iso_path=/KNOPPIX_V6.7.1DVD-2011-09-14-EN.iso lkernel=/boot/isolinux/linux linitrd=/boot/isolinux/minirt.gz export lkernel linitrd iso_path search --set --file $iso_path loopback loop $iso_path root=(loop) echo "Loading kernel $lkernel ..." linux $lkernel ramdisk_size=100000 lang=en vt.default_utf8=0 apm=power-off nomce libata.force=noncq hpsa.hpsa_allow_any=1 loglevel=1 tz=Europe/Zurich root= bootfrom=/dev/null/$iso_path echo "Loading initrd $linitrd ..." initrd $linitrd echo "Booting $chosen ..." }pro debian installer pak mam nasledujici
menuentry "Debian Squeeze Net Installer i386" { insmod fat lkernel=/linuxlive/debian-inst/squeeze-linux-i386 linitrd=/linuxlive/debian-inst/squeeze-initrd-i386.gz echo "Loading kernel $lkernel ... " linux $lkernel vga=normal -- echo "Loading initrd $linitrd ... " initrd $linitrd echo "Booting $chosen ... " }v tom initrd jsou uz firmware soubory a je to network instalace.
Tiskni
Sdílej: