Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
dmesg
, abych zjistil, jak systém ten disk rozpoznal. Ve výstupu jsem našel, že ho vidí jako /dev/sdb0
.
Takže jsem zadal petr@Srot:~$ dd if=/debian-6.0.3-i386-CD-1.iso of=/dev/sdb0
. Když program doběhl, přehodil jsem disk do netbooku, nastavil boot z něj a skutečně se zobrazil instalátor. Ale instalace záhy po spuštění zkolabovala.
Při hledání řešení jsem našel stránky projektu http://live.debian.net/, kde jsou již hotové obrazy, ale ty mají příponu .img.
Chci se tedy zeptat, zda je k bootu z usb disku potřeba mít nějaký speciální obraz vytvořit.
Petr
Řešení dotazu:
/dev/sdb
, /dev/sdb0
je až první oddíl. Takže se ti nezapsal zavaděč obsažený v tom obrazu na správné místo, stejně jako tabulka oddílů atd. Zkus to ISO zapsat přímo do /dev/sdb
. Jen si nezapomeň udělat zálohu obsahu toho disku, pokud o něj nechceš přijít.
kbd-mode: seting console mode
. Zkusím to s jiným obrazem.
root@DarkStar:/home/petr/Iso# dd if=debian-testing-i386-CD-1.iso of=/dev/sdb
1327104+0 records in
1327104+0 records out
679477248 bytes (679 MB) copied, 96,416 s, 7,0 MB/sDíky
root@DarkStar:/home/petr/Iso# dd if=ubuntu-11.10-desktop-i386.iso of=/dev/sdb
1423960+0 records in
1423960+0 records out
729067520 bytes (729 MB) copied, 104,554 s, 7,0 MB/s
root@DarkStar:/home/petr/Iso#Děkuju vem
Skuste ten iso nahrat pomocou UNetbootin z toho mi vzdy vsetko slo v pohode, pripadne dokaze aktualny obraz stiahnut z netu a nahrat na ten disk
http://unetbootin.sourceforge.net/
menuentry "Ubuntu 11.04 i386 LiveCD" { insmod fat insmod loopback iso_path=/ubuntu-11.04-desktop-i386.iso lkernel=/casper/vmlinuz linitrd=/casper/initrd.lz export lkernel linitrd iso_path search --set --file $iso_path echo "Mounting $iso_path to loopback ..." loopback loop $iso_path root=(loop) echo "Loading kernel $lkernel ..." linux $lkernel boot=casper iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash noeject noprompt -- echo "Loading initrd $linitrd ..." initrd $linitrd echo "Booting $chosen ..." }nebo pro knoppix
menuentry "Knoppix 6.7.1 LiveDVD (32bit)" { iso_path=/KNOPPIX_V6.7.1DVD-2011-09-14-EN.iso lkernel=/boot/isolinux/linux linitrd=/boot/isolinux/minirt.gz export lkernel linitrd iso_path search --set --file $iso_path loopback loop $iso_path root=(loop) echo "Loading kernel $lkernel ..." linux $lkernel ramdisk_size=100000 lang=en vt.default_utf8=0 apm=power-off nomce libata.force=noncq hpsa.hpsa_allow_any=1 loglevel=1 tz=Europe/Zurich root= bootfrom=/dev/null/$iso_path echo "Loading initrd $linitrd ..." initrd $linitrd echo "Booting $chosen ..." }pro debian installer pak mam nasledujici
menuentry "Debian Squeeze Net Installer i386" { insmod fat lkernel=/linuxlive/debian-inst/squeeze-linux-i386 linitrd=/linuxlive/debian-inst/squeeze-initrd-i386.gz echo "Loading kernel $lkernel ... " linux $lkernel vga=normal -- echo "Loading initrd $linitrd ... " initrd $linitrd echo "Booting $chosen ... " }v tom initrd jsou uz firmware soubory a je to network instalace.
Tiskni
Sdílej: