Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
dmesg
, abych zjistil, jak systém ten disk rozpoznal. Ve výstupu jsem našel, že ho vidí jako /dev/sdb0
.
Takže jsem zadal petr@Srot:~$ dd if=/debian-6.0.3-i386-CD-1.iso of=/dev/sdb0
. Když program doběhl, přehodil jsem disk do netbooku, nastavil boot z něj a skutečně se zobrazil instalátor. Ale instalace záhy po spuštění zkolabovala.
Při hledání řešení jsem našel stránky projektu http://live.debian.net/, kde jsou již hotové obrazy, ale ty mají příponu .img.
Chci se tedy zeptat, zda je k bootu z usb disku potřeba mít nějaký speciální obraz vytvořit.
Petr
Řešení dotazu:
/dev/sdb
, /dev/sdb0
je až první oddíl. Takže se ti nezapsal zavaděč obsažený v tom obrazu na správné místo, stejně jako tabulka oddílů atd. Zkus to ISO zapsat přímo do /dev/sdb
. Jen si nezapomeň udělat zálohu obsahu toho disku, pokud o něj nechceš přijít.
kbd-mode: seting console mode
. Zkusím to s jiným obrazem.
root@DarkStar:/home/petr/Iso# dd if=debian-testing-i386-CD-1.iso of=/dev/sdb
1327104+0 records in
1327104+0 records out
679477248 bytes (679 MB) copied, 96,416 s, 7,0 MB/sDíky
root@DarkStar:/home/petr/Iso# dd if=ubuntu-11.10-desktop-i386.iso of=/dev/sdb
1423960+0 records in
1423960+0 records out
729067520 bytes (729 MB) copied, 104,554 s, 7,0 MB/s
root@DarkStar:/home/petr/Iso#Děkuju vem
Skuste ten iso nahrat pomocou UNetbootin z toho mi vzdy vsetko slo v pohode, pripadne dokaze aktualny obraz stiahnut z netu a nahrat na ten disk
http://unetbootin.sourceforge.net/
menuentry "Ubuntu 11.04 i386 LiveCD" { insmod fat insmod loopback iso_path=/ubuntu-11.04-desktop-i386.iso lkernel=/casper/vmlinuz linitrd=/casper/initrd.lz export lkernel linitrd iso_path search --set --file $iso_path echo "Mounting $iso_path to loopback ..." loopback loop $iso_path root=(loop) echo "Loading kernel $lkernel ..." linux $lkernel boot=casper iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash noeject noprompt -- echo "Loading initrd $linitrd ..." initrd $linitrd echo "Booting $chosen ..." }nebo pro knoppix
menuentry "Knoppix 6.7.1 LiveDVD (32bit)" { iso_path=/KNOPPIX_V6.7.1DVD-2011-09-14-EN.iso lkernel=/boot/isolinux/linux linitrd=/boot/isolinux/minirt.gz export lkernel linitrd iso_path search --set --file $iso_path loopback loop $iso_path root=(loop) echo "Loading kernel $lkernel ..." linux $lkernel ramdisk_size=100000 lang=en vt.default_utf8=0 apm=power-off nomce libata.force=noncq hpsa.hpsa_allow_any=1 loglevel=1 tz=Europe/Zurich root= bootfrom=/dev/null/$iso_path echo "Loading initrd $linitrd ..." initrd $linitrd echo "Booting $chosen ..." }pro debian installer pak mam nasledujici
menuentry "Debian Squeeze Net Installer i386" { insmod fat lkernel=/linuxlive/debian-inst/squeeze-linux-i386 linitrd=/linuxlive/debian-inst/squeeze-initrd-i386.gz echo "Loading kernel $lkernel ... " linux $lkernel vga=normal -- echo "Loading initrd $linitrd ... " initrd $linitrd echo "Booting $chosen ... " }v tom initrd jsou uz firmware soubory a je to network instalace.
Tiskni
Sdílej: