Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Zdravíčko
Bez dlouhých řečí rovnou k problému:
Mám tři oddíly na HDD a chtěl bych je sloučit do jednoho. Zde je problém: Win7 nemůže najít ovladače disku, tj. nemůže začít nic mazat. WinXP a Win2k (ano i ten jsem zkoušel) mi vyhodí BSOD. Jediný kandidát, který mě napadl už je jen linux. Mám life verzi Ubuntu.
Četl jsem, že se k tomu používá nějaké vynulování pomocí /dev/zero/ ale tomu vůbec nerozumím.
Mohli byste mi, prosím, poradit jak vymazat celý disk, aby byl bez oddílů, pouze jeden, a bylo na něj možné nainstalovat Win7?
Díky
Řešení dotazu:
dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=1024
/dev/sdX nahradíme tím diskem co chceme smazat tj /dev/sda, /dev/sdb atd....
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1048576 count=10
Zkusil jsem obě metody co jste tu psali, avšak oddíly se nesmazali, i v linuxu, když listuji disky, tak nejsou smazané oddíly. Potřebuji všechno smazat, aby tam nic nebylo. Potom (podle mých zkušeností) můžu naistalovat operační systém na celý HDD.
I když se instaluje jiný OS, tak je potřeba nejprve smazat oddíly a teprve potom formátovat. To chci udělat i já. Avšak pomocí těchto příkazů nevidím žádnou změnu.
df -h
zadaný v terminálu v Bubuntu.I když se instaluje jiný OS, tak je potřeba nejprve smazat oddíly a teprve potom formátovat. To chci udělat i já. Avšak pomocí těchto příkazů nevidím žádnou změnu.To je celé nesmysl a navíc zmatení pojmů.
Tiskni Sdílej: