Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
sudo grub-install -vPro Grub 1:
grub --version
(GRUB) 1.98+20100804-14+squeeze1Chtel jsem ho ale nainstalovat na sda a sdb (a na md, ktere mam nad tim), ale pise mi to
grub-install /dev/sda /usr/sbin/grub-probe: error: no such disk. Auto-detection of a filesystem of /dev/md0 failed. Please report this together with the output of "/usr/sbin/grub-probe --device-map=/boot/grub/device.map --target=fs -v /boot/grub" to bug-grub@gnu.orgTen disk tam ale je.
/boot
je na přímé HW partišně (/dev/sda1) (bez nějakého RAID či LVM), čistě proto, že čím je méně modulů a abstrakních vrstev v provozu při startu, tím je menší šance, že se něco zmrví, a když se něco zmrví tak větší šance, že to dám jednodušeji do pořádku. Grub2 má něco jako zaváděcí moduly, které umožňují mít /boot
i jinde ale musí se zavést insmod raid
. Viz. např. Arch boot RAID.
cat /proc/mounts
a cat /proc/mdstat
cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md1 : active raid1 sdb2[1] sda2[0] 1464894976 blocks [2/2] [UU] [==========>..........] resync = 53.0% (777728448/1464894976) finish=813.8min speed=14072K/sec md0 : active raid1 sdb1[1] sda1[0] 240832 blocks [2/2] [UU] unused devices: nonea tady
cat /proc/mounts rootfs / rootfs rw 0 0 none /sys sysfs rw,nosuid,nodev,noexec,relatime 0 0 none /proc proc rw,nosuid,nodev,noexec,relatime 0 0 none /dev devtmpfs rw,relatime,size=1487248k,nr_inodes=216359,mode=755 0 0 none /dev/pts devpts rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000 0 0 /dev/mapper/LVM--sda2--sdb2-root / ext3 rw,relatime,errors=remount-ro,data=ordered 0 0 tmpfs /lib/init/rw tmpfs rw,nosuid,relatime,mode=755 0 0 tmpfs /dev/shm tmpfs rw,nosuid,nodev,relatime 0 0 fusectl /sys/fs/fuse/connections fusectl rw,relatime 0 0 /dev/md0 /boot ext2 rw,relatime,errors=continue 0 0 /dev/mapper/LVM--sda2--sdb2-home /home ext3 rw,relatime,errors=continue,acl,data=ordered,usrquota,grpquota 0 0 /dev/mapper/LVM--sda2--sdb2-var--lib--mysql /var/lib/mysql ext3 rw,relatime,errors=remount-ro,data=ordered 0 0 /dev/mapper/LVM--sda2--sdb2-var--log /var/log ext3 rw,relatime,errors=remount-ro,data=ordered 0 0 /dev/mapper/LVM--sda2--sdb2-shares--vmail /shares/vmail ext3 rw,relatime,errors=continue,acl,data=ordered 0 0 rpc_pipefs /var/lib/nfs/rpc_pipefs rpc_pipefs rw,relatime 0 0 /dev/loop0 /var/spool/havp ext3 rw,mand,relatime,errors=continue,data=ordered 0 0 nfsd /proc/fs/nfsd nfsd rw,relatime 0 0mimochodem, upgradnul jsem nakonec na 2x1.5TB. Synchronizace RAIDu ted trva 10h a mam tam neco malo pres 50%. Je to normalni?
grub-install --root-directory=/ /dev/sda
- tohle mi pomohlo, kdyz jsem chtel grub2 nainstalovat na USB z nejakyho liveCD systemu a grub-probe taky selhaval.
Ale sam ten grub-install, ze mas tenhle problem mas nahlasit na bug-grub@gnu.org, tak spust ten prikaz, co to pise, a posli jim email.
mimochodem, upgradnul jsem nakonec na 2x1.5TB. Synchronizace RAIDu ted trva 10h a mam tam neco malo pres 50%. Je to normalni?No, pri rychlosti 14MB/s (jak to pise) mi tech 1,5TB vychazi opravdu na 30hodin. Zrejme mas nastaveny pomaly synchronizovani raidu. Podivej se, co mas v /proc/sys/dev/raid/speed_limit_max a zapis tam vyssi hodnotu (echo XXX > /proc/sys/dev/raid/speed_limit_max) - rychlost v kB/s. Pro kazdy MD zarizeni se da rychlost nastavit v /sys/block/mdX.
dpkg-reconfigure grub-pc
a "zaklikal" jsem vsechny disky (/dev/sda /dev/sdb /dev/md0
) Udajne to probehlo ok, ale jen nevim, jak to overit. grub-probe -t device /boot/grub
mi pise /dev/md0
. Tak je to asi ok, nevim.
A zmena te rychlosti muze ovlivnit co? Chyby pri synchronizaci? Kolik tam mam nastavit, aby to nebylo nejaky presvihly?
cat /proc/sys/dev/raid/speed_limit_max 200000
A zmena te rychlosti muze ovlivnit co? Chyby pri synchronizaci? Kolik tam mam nastavit, aby to nebylo nejaky presvihly?Muze to ovlivnit pouze rychlost. Proste si tam das, jakou rychlosti se to ma synchronizovat. Je to kvuli tomu, abys mohl ovlivnovat, co ma vetsi prioritu - co nejdrive dokoncit synchronizaci (vysoka cisla u max a min) za cenu toho, ze server bude pomalu odpovidat, nebo fungujici server s tim, ze se to bude dyl synchronizovat. kdyz das moc, tak budou proste disky kmitat a system bude line reagovat. Urcite to nebude delat zadny chyby. Navic, kdyz to prezenes, system stejne pojede tak rychle, jak to bude HW (disky, radic, cpu) zvladat.
mimochodem, upgradnul jsem nakonec na 2x1.5TB. Synchronizace RAIDu ted trva 10h a mam tam neco malo pres 50%. Je to normalni?Odpovídá to rychlosti, kterou jsem měl já. Moje operace byla zvětšení RAID 5 z 3x1,5TB na 4x1,5TB. Raid byl neredukovaný tedy s 2 disky aktivními a jedním paritním na raid s 3 aktivními disky a jedním paritním. Tedy fakticky se přečetlo 3TB dat a zapsalo zpět jinak rozdělené (plus parity). Roztažení disku trvalo něco přes 20 hodin (po 10 hodinách to bylo před polovinou a když jsem se na systém podíval po 23 hodinách bylo hotovo), to dává stejný čas. vliv může mít, že můj procesor pro tento domácí server je AMD E-350, což je hlavně úsporný procesor, ale v průběhu práce byla jeho zátěž pod 20%. Obsazenost naprosto nehraje roli. RAID pracuje na úrovni fyzického blokového zařízení a o filesystému a tím pádem obsazenosti neví nic.
Tiskni
Sdílej: