abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.98.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.1 (YouTube) svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Mary Lou bylo vybráno na počest americké jazzové klavíristky Mary Lou Williams (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 19:11 | Nová verze

    Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.4. Představení novinek také na YouTube. Bun byl přepsán z programovacího jazyka Zig do Rustu. Pomocí Claude Fable 5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 12:33 | Nová verze

    Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 04:11 | IT novinky

    Společnost PINE64 kvůli nedostatku a vysokým cenám DRAM a eMMC dočasně pozastavuje výrobu linuxových zařízení. Výroba zařízení jako PineTime, PineVoice a Pinecil pokračuje.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 02:55 | IT novinky

    Společnost Stripe se dohodla na akvizici společnosti OpenRouter. Za 7,5 miliardy dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.27 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.8. 16:00 | Pozvánky

    V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede Petr Hodina, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem mobilního … více »

    lkocman | Komentářů: 0
    19.8. 14:11 | IT novinky

    Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    19.8. 05:55 | IT novinky

    Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (19%)
     (30%)
     (7%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (22%)
    Celkem 2457 hlasů
     Komentářů: 31, poslední 13.8. 00:27
    Rozcestník

    Dotaz: opensuse 12.1 nenabootovaní s crypto_luks partition v fstab

    stanyjol avatar 17.1.2012 13:46 stanyjol | skóre: 13
    opensuse 12.1 nenabootovaní s crypto_luks partition v fstab
    Přečteno: 335×
    Dobrý den,
    smazal jsem starý opensuse 11.4 a na čistou partition (sda1) jsem nainstaloval nový 12.1. Ten, ale nechce nastartovat. Má problém s mountováním partition (sda3) pro /home , která je šifrovaná (Crypto_luks - toto šifrování bylo provedeno kdysi během instalace opensuse 11.2). Nástroje pro crypto mount této partition jsem doinstaloval, takže ručně je mount uspěšný. Problém je při bootu, kdy nastartuje do single user a chce heslo pro root uživatele. Po zadaní hesla se úspěšně přihlásím do konzole, kde jsou přimountovány všechny partition uvedené v fstab, až na onu šifrovanou. Po mount -a se připojí i šifrovaná partition (po zadání hesla - šifry) a po odhlášení z konzole pokračuje bootovaní dále a úspěšně nabootuje.

    Nevím proč v nynější verzi nechce nabootovat s touto zašifrovanou partition a přitom mount -a je úspěšný !!! Když ji z fstab odstraním, pak nabootuje OK. Nevíte co je příčinou neúplného/přerušeného bootu?

    Našel jsem radu pro podobný poblém, ale s raidem. Tam radili odstranit z fstab problémovou partition a provést mount na konci bootu pomocí cronu. Ale nevím jak toto provést (crontab -e spouští podle času, ne?) a nevypadá to moc jako vyřešení problému ale spíše takové obejíti. Dále mě ještě napadlo napsat příkaz pro mount do rc.local, ale ten jsem nikde v /etc... nenašel.

    Odpovědi

    17.1.2012 15:39 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: opensuse 12.1 nenabootovaní s crypto_luks partition v fstab
    Co máte v /etc/crypttab? Myslím si, že problém je v tom že nesprávně předáváte heslo ke kryptovanému systému během bootu a vzhledem k tomu, že ve fstab je povinnost mountu tak systém jde do nouzového režimu. Mě když jsem před lety zkoušel crypt_luks tak systém mě při bootu otravoval se vložením hesla. Nešlo např zapnou systém jít si uvařit kávu a přijít k login oknu.
    stanyjol avatar 17.1.2012 18:15 stanyjol | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: opensuse 12.1 nenabootovaní s crypto_luks partition v fstab
    přesně tak jsem to měl i v minulé verzi - heslo jsem zadával během bootu.
    /etc/crypttab nemám. Mám jen /etc/cryptconfig.conf a ten obsahuje:
    [PAM]
    Services=gdm;login;kdm;xdm;sudo
    PasswordServices=passwd;gnome-passwd

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.