Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
Pokud ani v nautilu (souborovy manazer) neni videt telefon pripojeny, chtelo by to nejake vypisy z terminalu:
mount ls /dev/sd* dmesg | tail
Děkuji za pomoc Paul
Dodejte výpisy, které chtěl kolega.
Jinak je užitečný i výstup programu blkid
Vypadá to, že ten mobil je Linuxem identifikován jako zařízení /dev/sdb.
Než začneme zkoušet ho ručně připojit, tak sem prosím pošlete ještě výstup z příkazu fdisk -l /dev/sdb
pouze mě vrátil na root@paul:
A byl mobil připojený k počítači ještě před vykonáním tohoto příkazu?
A když zkusíte připojit libovolnou Flashku (USB Flash disk), tak se automaticky připojí?
Tak mě napadá, jestli nepoužívá nějaký nestandardní protokol. Nelze nějak v mobilu nastavit, aby používal USB Mass Storage?
zda by problém nevyřešil např. nějaký aplikační balíček
Jako poslední možnost bych zkusil nějakou live distribuci (tedy distribuci startující z CD/DVD apod.) jinou než Ubuntu, zda tam to bude fungovat. Třeba je chyba v Ubuntu. Jádro telefon sice detekuje, ale "nevidí" oddíly. Proto ti myslím, že žádný "aplikační balíček" nepomůže. Možná by pomohla aktualizace jádra (Linuxu) či celého systému.
mám na něm své cenné dokumenty
, kterých je řekněme cca 180 GB. A s novým Ubuntu jsem plně spokojen, a jiné distribuce (zkoušel jsem např. Opensuse, Debian a mandrivu mi nejdou spustit jako Live USB, neboť nemám na PC mechaniku)
Nicmene, zkuste jako root pripojit /dev/sdb (ikdyz se to zda jako nesmysl):
mount /dev/sdb /nejaka/slozka
pak se podivejte do /dev adresare, jestli se nahodou neobjevil nejaky oddil - tedy jestli se objevil soubor /dev/sdb1
ls /dev/sdb*
pokud toto vypise krom /dev/sdb i treba /dev/sdb1, mate stejny problem, jako jsem mel ja. Me asi stacilo jen aktualizovat Arch, nyni se to jiz neprojevuje. Nicmene, pokud se tedy oddil objevi, muzete ho normalne pripojit:
mount /dev/sdb1 /mountpoint
Alespon tak se da k datum dostat, ikdyz to neni uzivatelsky privetive...
Tiskni
Sdílej: