abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1995 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nastavení samby pro rozdílná sdílení.

    21.1.2012 20:38 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Nastavení samby pro rozdílná sdílení.
    Přečteno: 1361×
    Zkusil jsem si na serveru nastavit sambu pomocí webminu, ale nějak se mi to nedaří. a informace z http://wiki.ubuntu.cz/Samba mi zatím nepomohly Tak uvítám nasměrování. To co bych chtěl cílově:
    • Jeden share read only pro všechny, bez přihlašování volně.
    • Jeden share R/W pro vsechny s přihlášením s omezenou kapacitou (na výměnu souborů v síti)
    • jeden share pro každého uživatele (s přihlášením a nastavení quota) pro osobní data a své zálohy.
    Není mi jasné, jak bych měl nastavit sambu, aby různé share měly různé sdílecí pravidla. (security mám v části global) Na přihlášení očekávám, že musím mít v sambě stejné uživatele jako v systému, což už mám. Pokud ale bych chtel jen na share bez autorizace myslím, že žádná jména nepotřebuji.

    Na klientské straně mám asi 4 linuxové desktopy a stanici s XP a Win 7. Předpokládal bych, že mohu to mít tak že na win budu mít přistup na obecně sdílený share a pokud chci na share autorizací požádá systém o jméno a heslo. Linuxy bych chtel mít tak, že uživatel pujde na share se svým loginem a autorizace se provede v pozadí v podstatě už po loginu a automaticky se mu share moutne. Vzhledem k tomu, že se sambou jsem ještě nic nedělal, tak to hodně drhne.

    Odpovědi

    21.1.2012 21:26 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení samby pro rozdílná sdílení.
    Teď jsem ještě zjistil, že když použiji smbpasswd -a uzivatel, tak sice příkaz projde, ale v /etc/samba/smbusers se nestane nic.
    21.1.2012 21:40 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení samby pro rozdílná sdílení.
    Tak jsem už zjistil, že nyní jsou data v passdb.tdb, ale k uživatelům mi to píše
    Home server: ordon
    Home server: ordon
    Home server: ordon
    Home server: ordon
    uziv:1000:uzivatel 1
    
    proč tam je 4 krtá uveden Home server? Je do OK. a jak se toho případně zbavit.
    21.1.2012 21:50 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení samby pro rozdílná sdílení.
    Verejny share udelas pres:
    [Nazev]
    guest ok = yes
    public = yes
    ..
    
    21.1.2012 22:18 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení samby pro rozdílná sdílení.
    to tam mám, ale ani soubory nevidím. adresář a soubory na první úrovni zahloubení mají práva 777.
    [data-r]
            mangle case = yes
            guest ok = yes
            writeable = yes
            public = yes
            path = /mnt/basic
            force user = nobody
            force group = nogroup
            case sensitive = yes
    
    22.1.2012 13:00 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení samby pro rozdílná sdílení.
    A jaka mas prava na /mnt a /mnt/basic?
    Co logy?
    22.1.2012 23:29 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení samby pro rozdílná sdílení.
    Tak jsem zkusil to řešit od začátku podle Troubleshooting Samba. Z minimálním smb.conf
    [global] 
        workgroup = EXAMPLE 
        security = user
        browsable = yes 
        local master = yes 
    [homes] 
        guest ok = no 
        browsable = no
    [temp] 
        path = /mnt/basic 
        public = yes
    
    V tomto případě se mi hlásí na smbclient -L gondor
    Domain=[EXAMPLE] OS=[Unix] Server=[Samba 3.5.10-114.el6]
    
            Sharename       Type      Comment
            ---------       ----      -------
            temp            Disk      
            IPC$            IPC       IPC Service (Samba 3.5.10-114.el6)
            test            Disk      Home directory of test
    Domain=[EXAMPLE] OS=[Unix] Server=[Samba 3.5.10-114.el6]
    
            Server               Comment
            ---------            -------
            GONDOR               Samba 3.5.10-114.el6
    
            Workgroup            Master
            ---------            -------
            EXAMPLE              GONDOR
    
    A když se k systému připojím pomocí smbclienta smbclient '\\gondor\temp' tak nezahlásí žádnou chybu. Ale když se připojím a dám ls nebo dir odpovědí je
    NT_STATUS_ACCESS_DENIED listing \*
    Adresář /mnt má práva 755, adresář /mnt/basic jsem nastavil na 777 (vlastník je root.)

    Zkusil jsem záchyt wiresharkem. Tohle je část kdy se zeptá na
    14	5.089662	10.0.0.10	10.0.0.1	SMB	Tree Connect AndX Request, Path: \\GONDOR\IPC$
    15	5.091301	10.0.0.1	10.0.0.10	SMB	Tree Connect AndX Response
    16	5.091362	10.0.0.10	10.0.0.1	SMB	Trans2 Request, GET_DFS_REFERRAL, File: \gondor\temp
    17	5.092152	10.0.0.1	10.0.0.10	SMB	Trans2 Response, GET_DFS_REFERRAL, Error: STATUS_NOT_FOUND
    
    to je vidět, že v paketu 17 je chyba, že tvrdí, že \gondor\temp nezná.

    Pokud ale rozbalím paket 15, tak server odpovídá
    Transmission Control Protocol, Src Port: microsoft-ds (445), Dst Port: ndm-agent-port (43189), Seq: 596, Ack: 911, Len: 39
    NetBIOS Session Service
    SMB (Server Message Block Protocol)
     SMB Header
      Server Component: SMB
      Response to: 14
      Time from request: 0.001639000 seconds
      SMB Command: Tree Connect AndX (0x75)
      NT Status: STATUS_SUCCESS (0x00000000)
      Flags: 0x88
      Flags2: 0xc803
      Process ID High: 0
      Signature: 0000000000000000
      Reserved: 0000
      Tree ID: 1  (\\GONDOR\TEMP)
      Process ID: 14282
      User ID: 100
      Multiplex ID: 4
     Tree Connect AndX Response (0x75)
    
    což bych chápal tak, že \gondor\temp server zná a odpovídá.
    23.1.2012 09:20 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení samby pro rozdílná sdílení.
    Mam pocit, ze "Jeden share read only pro všechny, bez přihlašování volně." se vylucuje se "security = user".
    23.1.2012 16:12 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavení samby pro rozdílná sdílení.
    Pro zkoušky si vytvoř testovací adresář rovnou v /, třeba s názvem "sdilet", s právy 777.

    V smb.conf si dej pro začátek:
    [global]
    
    workgroup = EXAMPLE
    security = share
    map to guest = bad user
    local master = yes
    os level = 40
    preferred master = yes
    name resolve order = lmhosts bcast host wins
    dns proxy = no
    
    [public]
    path = /sdilet
    guest ok = yes
    read only = no
    writable = yes
    
    Potom příkazem "testparm" zkontroluješ, jestli je vše v pořádku. Toto by měl být sdílený adresář pro všechny.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.