Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Jak si ho tam přidal ?
# set PATH so it includes user's private bin if it exists if [ -d "$HOME/bin" ] ; then PATH="$HOME/bin:$PATH" fiTo zajistí že do PATH přidá adresář bin v domovském adresáři pokud existuje.
Rovnako to ma aj debian a tiez som na strane tohto riesenia, je v tom poriadok aspon, nez len slepo pridavat kade tade adresare. Staci vytvorit $HOME/bin a vsetko je po znovunacitani $HOME/.profile presne, ako ma byt.
Otvor si subor $HOME/.bashrc a pridaj tam riadok na koniec:
export PATH=$PATH:/tvoja/cesta
Uloz zmeny a z terminalu zavolaj:
source $HOME/.bashrc
a ked das nasledne echo $PATH, tak uz budes mat zmeny viditelne.
$HOME bude odkazovat na prihlaseneho uzivatela domovsky adresar, takze ak budes prihlaseny ako uzivatel, tak to bude:
/home/uzivatel/.bashrc
a ked ako root, tak :
/root/.bashrc
!!! Rob zmeny len pre uzivatela, ktoreho sa tykaju. !!!
Este poznamka k tomu tvojmu postupu, resp. zapisu.
Je rozdiel pouzit zapis:
export PATH=/nejaka/cesta:$PATH
a
export PATH=$PATH:/nejaka/cesta
Ak by sa ti nahodou podarilo pomenovat vlastnu aplikaciu rovnakym nazvom ako je v niektorom uz zadefinovanom adresare v PATH, tak by sa bez zadania celej cesty k aplikacii, spustila prave tvoja. Takymto sposobom by si si mohol rozbit ine aplikacie, ktore by danu aplikaciu pouzivali.
Takze pokial nemas specialny dovod, tak pouzi druhy zapis, kde k PATH pridavas dalsu cestu a nie naopak.
Tiskni
Sdílej: