Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Jak si ho tam přidal ?
# set PATH so it includes user's private bin if it exists if [ -d "$HOME/bin" ] ; then PATH="$HOME/bin:$PATH" fiTo zajistí že do PATH přidá adresář bin v domovském adresáři pokud existuje.
Rovnako to ma aj debian a tiez som na strane tohto riesenia, je v tom poriadok aspon, nez len slepo pridavat kade tade adresare. Staci vytvorit $HOME/bin a vsetko je po znovunacitani $HOME/.profile presne, ako ma byt.
Otvor si subor $HOME/.bashrc a pridaj tam riadok na koniec:
export PATH=$PATH:/tvoja/cesta
Uloz zmeny a z terminalu zavolaj:
source $HOME/.bashrc
a ked das nasledne echo $PATH, tak uz budes mat zmeny viditelne.
$HOME bude odkazovat na prihlaseneho uzivatela domovsky adresar, takze ak budes prihlaseny ako uzivatel, tak to bude:
/home/uzivatel/.bashrc
a ked ako root, tak :
/root/.bashrc
!!! Rob zmeny len pre uzivatela, ktoreho sa tykaju. !!!
Este poznamka k tomu tvojmu postupu, resp. zapisu.
Je rozdiel pouzit zapis:
export PATH=/nejaka/cesta:$PATH
a
export PATH=$PATH:/nejaka/cesta
Ak by sa ti nahodou podarilo pomenovat vlastnu aplikaciu rovnakym nazvom ako je v niektorom uz zadefinovanom adresare v PATH, tak by sa bez zadania celej cesty k aplikacii, spustila prave tvoja. Takymto sposobom by si si mohol rozbit ine aplikacie, ktore by danu aplikaciu pouzivali.
Takze pokial nemas specialny dovod, tak pouzi druhy zapis, kde k PATH pridavas dalsu cestu a nie naopak.
Tiskni
Sdílej: