Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ahoj, rád bych měl na flash disku plnou distribuci(32bit) s rootem. Nic ve smyslu live (jen zabalene jadro), ale root s baličkovacím systémem. Zatím jsem vyzkoušel debian, ač rychlost nebyla nic moc, dalo se, ovšem má hodně závislostí a hodně rychle na fl. disku bobtnal. Uvažoval jsem nad Gentoo, Archem, poprípadě slitaz abych ušetřil čas, ale ten je čistě live, proto se mi nezamlouvá. Pokud někdo máte nápad, rád jej uvítám.
A ještě otázečka, jak je to s grubem2 a UUID při použití v jiném počítači a jiné struktůře /dev/sdx? Nerad bych někde přišel a začal zjišťovat který disk je ten správný.
Indiánský lotr
Ahoj
Mozna to neni to, co hledas, ale zkus mrknout na Slax.
Dejv
Systém na flashce chci mít pro všechny případy, doma mi nehrozí, že bych byl bez nástrojů, ale u případné návštěvy která by měla porouchaný systém(windows, linux), abych měl možnost jej opravit, nebo alespoň dočasně nahradit. Chci tam mít prohlížeč, přehrávač filmů, diagnostické programy. Klasický systém chci mít z důvodu jednoduché aktualizace přes baličkovací systém. Přeci jen, přijít k relativně novému počítači a zjistit že zastaralý kernel nepodporuje některou součást by dokázalo vytočit. Vypadá to že si vyšperkuju debian s kterým jsem laboroval, teď jsem se ponořil do fluxboxu, docela pěkné minimalistické prostředí, snad pro něj najdu vychytávky.
Zmíněný Slax docela dobře znám, dříve jsem si skládal na slax webu distribuci dle svého. Ale poté co jsem vyzkoušel Slitaz, tak převzal jeho funkci.
Na diagnostické nástroje je fajn SystemRescueCD, s trochou zručnosti se dá snadno přehodit na usb flashdisk (použiješ syslinux místo isolinuxu) a se svou velikostí kolem 300MB je super doplňkem jiných live distribucí nebo NTFS filesystémů, které můžeš na daném flashdisku mít. Kernel tam bývá aktuální - jeden stable a jeden alternativní - oba ve verzích pro x86 i amd64. Isolinux menu posledních verzí se mi moc nelíbí (taky nemívá zapnutou podporu pro serial konzoli), to ale není problém vyřešit vlastním menu syslinuxu. Update celého systému pak spočívá jen ve zkopírování nových souborů z nového iso (kernely + initramfs + image s root fs). .. Je pravda, že současná verze je trochu zastaralá (13.12.2011), ale celkově vzato je to spíše bleeding-edge distro, což se pro rescue operace hodí.
Ahoj, rád bych měl na flash disku plnou distribuci(32bit) s rootem.Ahoj. Flash disk se na linuxu projevuje jako obyčejný disk. Tudíž můžeš použít libovolnou distribuci. Stačí si vybrat.
A ještě otázečka, jak je to s grubem2 a UUID při použití v jiném počítači a jiné struktůře /dev/sdx? Nerad bych někde přišel a začal zjišťovat který disk je ten správný.Grub2 umí výhledávat jak podle uuid, ta i podle obsahu filesystému (vyhledat podle existujícího souboru).
Tiskni
Sdílej: