Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ahoj, rád bych měl na flash disku plnou distribuci(32bit) s rootem. Nic ve smyslu live (jen zabalene jadro), ale root s baličkovacím systémem. Zatím jsem vyzkoušel debian, ač rychlost nebyla nic moc, dalo se, ovšem má hodně závislostí a hodně rychle na fl. disku bobtnal. Uvažoval jsem nad Gentoo, Archem, poprípadě slitaz abych ušetřil čas, ale ten je čistě live, proto se mi nezamlouvá. Pokud někdo máte nápad, rád jej uvítám.
A ještě otázečka, jak je to s grubem2 a UUID při použití v jiném počítači a jiné struktůře /dev/sdx? Nerad bych někde přišel a začal zjišťovat který disk je ten správný.
Indiánský lotr
Ahoj
Mozna to neni to, co hledas, ale zkus mrknout na Slax.
Dejv
Systém na flashce chci mít pro všechny případy, doma mi nehrozí, že bych byl bez nástrojů, ale u případné návštěvy která by měla porouchaný systém(windows, linux), abych měl možnost jej opravit, nebo alespoň dočasně nahradit. Chci tam mít prohlížeč, přehrávač filmů, diagnostické programy. Klasický systém chci mít z důvodu jednoduché aktualizace přes baličkovací systém. Přeci jen, přijít k relativně novému počítači a zjistit že zastaralý kernel nepodporuje některou součást by dokázalo vytočit. Vypadá to že si vyšperkuju debian s kterým jsem laboroval, teď jsem se ponořil do fluxboxu, docela pěkné minimalistické prostředí, snad pro něj najdu vychytávky.
Zmíněný Slax docela dobře znám, dříve jsem si skládal na slax webu distribuci dle svého. Ale poté co jsem vyzkoušel Slitaz, tak převzal jeho funkci.
Na diagnostické nástroje je fajn SystemRescueCD, s trochou zručnosti se dá snadno přehodit na usb flashdisk (použiješ syslinux místo isolinuxu) a se svou velikostí kolem 300MB je super doplňkem jiných live distribucí nebo NTFS filesystémů, které můžeš na daném flashdisku mít. Kernel tam bývá aktuální - jeden stable a jeden alternativní - oba ve verzích pro x86 i amd64. Isolinux menu posledních verzí se mi moc nelíbí (taky nemívá zapnutou podporu pro serial konzoli), to ale není problém vyřešit vlastním menu syslinuxu. Update celého systému pak spočívá jen ve zkopírování nových souborů z nového iso (kernely + initramfs + image s root fs). .. Je pravda, že současná verze je trochu zastaralá (13.12.2011), ale celkově vzato je to spíše bleeding-edge distro, což se pro rescue operace hodí.
Ahoj, rád bych měl na flash disku plnou distribuci(32bit) s rootem.Ahoj. Flash disk se na linuxu projevuje jako obyčejný disk. Tudíž můžeš použít libovolnou distribuci. Stačí si vybrat.
A ještě otázečka, jak je to s grubem2 a UUID při použití v jiném počítači a jiné struktůře /dev/sdx? Nerad bych někde přišel a začal zjišťovat který disk je ten správný.Grub2 umí výhledávat jak podle uuid, ta i podle obsahu filesystému (vyhledat podle existujícího souboru).
Tiskni
Sdílej: