Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
eagle --help-qt
. Sice bez úspěchu, ale možná s jinými parametry budeš mít více štěstí. Ještě přihodím seznam těch Qt4 paramterů (získal jsem to pomocí konsole --help-qt
).
Qt volby: --display <displayname> Použít displej X-serveru 'displayname' --session <sessionId> Obnovit aplikaci pro daný 'sessionId' --cmap Umožní aplikaci vytvořit privátní mapu barev pro 8-bitové obrazovky --ncols <count> Omezí počet barev alokovaných v krychli barev na 8-bitové obrazovce, používá-li aplikace zadání barev pomocí QApplication::ManyColor --nograb sdělí Qt, aby si nikdy nepřivlastňovalo myš nebo klávesnici --dograb běží-li pod ladicím programem, tak může způsobit implicitní -nograb, k potlačení použijte -dograb --sync přepíná na synchronní režim pro ladění --fn, --font <fontname> určuje písmo aplikace --bg, --background <color> nastavuje výchozí barvu pozadí a paletu aplikace (jsou spočítány světlé a tmavé odstíny) --fg, --foreground <color> nastavuje výchozí barvu popředí aplikace --btn, --button <color> nastavuje výchozí barvu tlačítek --name <name> nastavuje jméno aplikace --title <title> nastavuje titulek aplikace (záhlaví) --visual TrueColor přinutí aplikaci používat zobrazování v pravých barvách na 8-bitové obrazovce --inputstyle <inputstyle> nastaví vstupní metodu XIM (X Input Method). Možnými hodnotami jsou onthespot, overthespot, offthespot a root --im <XIM server> nastavit XIM server --noxim zakázat XIM server --reverse obrátí celé rozvržení widgetů --stylesheet <file.qss> aplikuje Qt stylesheet na widgety aplikace --graphicssystem <system> použije jiný grafický systém namísto výchozího; možnosti jsou raster a opengl (experimentální)Největší naděje vkládám do
--stylesheet
.
Tiskni
Sdílej: