O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »Řešení dotazu:
rename 's/Track([0-9])\.mp3/Track0$1.mp3/g' *.mp3
Ono to ani za uvedenych podmienok nefunguje, toboz nie obecne. Ale urcite by som to vtipom nenazyval, pretoze bola aspon snaha a bez nej to nikdy lepsie nebude. Aj ja som dal dokopy uz kopec "vtipov" (sledujuc vasu terminologiu) a myslim, ze je to len lepsie stale.
Toto by mohlo byt nieco univerzalnejsie, bez nepotrebnych externych aplikacii a fungovat by to malo jednoduchou upravou PREFIX a SUFFIX a pripadne pocet miest.
#! /bin/bash
PREFIX='Track'
SUFFIX='.mp3'
for FILE in *; do
OLD_NUM="${FILE#$PREFIX}"
OLD_NUM="${OLD_NUM%$SUFFIX}"
NEW_NUM="$(printf "%02d" "$OLD_NUM")"
mv -v "$FILE" "${PREFIX}${NEW_NUM}${SUFFIX}"
done
Ale toto je len uplny zaklad, ono by bolo vhodne este poupravovat, aby to bralo cestu k adresarom so subormi, prefix a suffix aj ako parameter, patterny a pod. Ale zadavatel sa s tym uz rad pohra aj sam a upravi to, ak bude mat zaujem ;) alebo pouzije rename, ako bolo uz vyssie spomenute.
Tiskni
Sdílej: