Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
# ssh aaa@bbb.cc
. Jen bych to měl rád něčím obalené.
Z mého pohledu není potřeba obalovat vůbec, stačí mi dokonfigurovat si zkratky pomocí .ssh/config. Opravdu netuším, co víc, bych s tím ještě řešil.+1 Případně člověk může použít záložky v KDE (Konsole), ale zatím jsem neměl tu potřebu. Naopak užitečné mi přijde si něčím obalit sshfs – typicky si člověk připojuje server někam do
/mnt/sshfs/example.com
– a je otrava psát:
sshfs example.com:/ /mnt/sshfs/example.comkdyž stačí napsat
moje-zkratka example.com
ssh<nazev-serveru>
a pak jen napíšu ssh<pismeno> + <tab>
a vyberu si. A mám to tak proto, že měním i title terminálů (když měním taby nebo mám jednotlivé terminály tak jsou snáze identifikovatelné ve window manageru) a dělám barevné oddělovací řádky (kuk vlevo dole), takže když jedu šoupákem jasně vím kde se co dělo (a když můžu tak měním i barvu PS1
dle důležitosti, ale to už je věc cílového serveru). ssh na[TAB] → ssh nazev-serveruaniž bych si na to musel psát skripty (stačí si přidat servery do
.ssh/config
) a o nastavení názvu záložky/okna se postará Konsole.
o nastavení názvu záložky/okna se postará Konsole.Hmm, funguje to doopravdy spolehlivě? Konsoli teda nemám, používám xterm (a předtím urxvt, co se choval imho stejně) a nastaví se mi to jenom někdy... v praxi to pak vypadá tam, že se někam naconnectím, změní se title, spojení zavřu, naconnectím jinam a title se nezmění. A to co je v těch titlech po pár dnech provozu je úplně mimo realitu :D ale nikdy mě to zatím nenaštvalo tak, abych to nějak hlouběji řešil :)
#!/bin/bash SERVER=$(basename $0) ssh ${SERVER:4}Na ten mám pak v cestě různé odkazy typu
ssh-user@server.example.com
, ssh-root@server.example.com
atd.
su
.
echo "ssh david@abcserver" > ssh/abcserver echo "ssh david@000server" > ssh/000servervsemu sem dal chmod 700 a upravil sem cestu aby kdyz pustim gnome-terminal stacilo zadat napr. 0 >tab< >enter< po prihlaseni se zmeni zahlavni gnome-terminalu na user@server pochopitelne je nakopirovani ssh klice na pokud mozno vsechny servery, pripadne je potreba upravit to ssh o -i ciziklic.pub pod widlema sem pouzival http://puttysm.sourceforge.net/ tam sem to mel nastaveny jako Win + 1 -> server1, Win +2 -> server2, akorat to sem nemusel lezt na takovou hromadu serveru jako lezu ted :(
gnome-terminal -e "ssh root@server"
Tiskni
Sdílej: