OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Řešení dotazu:
# ssh aaa@bbb.cc
. Jen bych to měl rád něčím obalené.
Z mého pohledu není potřeba obalovat vůbec, stačí mi dokonfigurovat si zkratky pomocí .ssh/config. Opravdu netuším, co víc, bych s tím ještě řešil.+1 Případně člověk může použít záložky v KDE (Konsole), ale zatím jsem neměl tu potřebu. Naopak užitečné mi přijde si něčím obalit sshfs – typicky si člověk připojuje server někam do
/mnt/sshfs/example.com
– a je otrava psát:
sshfs example.com:/ /mnt/sshfs/example.comkdyž stačí napsat
moje-zkratka example.com
ssh<nazev-serveru>
a pak jen napíšu ssh<pismeno> + <tab>
a vyberu si. A mám to tak proto, že měním i title terminálů (když měním taby nebo mám jednotlivé terminály tak jsou snáze identifikovatelné ve window manageru) a dělám barevné oddělovací řádky (kuk vlevo dole), takže když jedu šoupákem jasně vím kde se co dělo (a když můžu tak měním i barvu PS1
dle důležitosti, ale to už je věc cílového serveru). ssh na[TAB] → ssh nazev-serveruaniž bych si na to musel psát skripty (stačí si přidat servery do
.ssh/config
) a o nastavení názvu záložky/okna se postará Konsole.
o nastavení názvu záložky/okna se postará Konsole.Hmm, funguje to doopravdy spolehlivě? Konsoli teda nemám, používám xterm (a předtím urxvt, co se choval imho stejně) a nastaví se mi to jenom někdy... v praxi to pak vypadá tam, že se někam naconnectím, změní se title, spojení zavřu, naconnectím jinam a title se nezmění. A to co je v těch titlech po pár dnech provozu je úplně mimo realitu :D ale nikdy mě to zatím nenaštvalo tak, abych to nějak hlouběji řešil :)
#!/bin/bash SERVER=$(basename $0) ssh ${SERVER:4}Na ten mám pak v cestě různé odkazy typu
ssh-user@server.example.com
, ssh-root@server.example.com
atd.
su
.
echo "ssh david@abcserver" > ssh/abcserver echo "ssh david@000server" > ssh/000servervsemu sem dal chmod 700 a upravil sem cestu aby kdyz pustim gnome-terminal stacilo zadat napr. 0 >tab< >enter< po prihlaseni se zmeni zahlavni gnome-terminalu na user@server pochopitelne je nakopirovani ssh klice na pokud mozno vsechny servery, pripadne je potreba upravit to ssh o -i ciziklic.pub pod widlema sem pouzival http://puttysm.sourceforge.net/ tam sem to mel nastaveny jako Win + 1 -> server1, Win +2 -> server2, akorat to sem nemusel lezt na takovou hromadu serveru jako lezu ted :(
gnome-terminal -e "ssh root@server"
Tiskni
Sdílej: