Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Řešení dotazu:
# ssh aaa@bbb.cc
. Jen bych to měl rád něčím obalené.
Z mého pohledu není potřeba obalovat vůbec, stačí mi dokonfigurovat si zkratky pomocí .ssh/config. Opravdu netuším, co víc, bych s tím ještě řešil.+1 Případně člověk může použít záložky v KDE (Konsole), ale zatím jsem neměl tu potřebu. Naopak užitečné mi přijde si něčím obalit sshfs – typicky si člověk připojuje server někam do
/mnt/sshfs/example.com
– a je otrava psát:
sshfs example.com:/ /mnt/sshfs/example.comkdyž stačí napsat
moje-zkratka example.com
ssh<nazev-serveru>
a pak jen napíšu ssh<pismeno> + <tab>
a vyberu si. A mám to tak proto, že měním i title terminálů (když měním taby nebo mám jednotlivé terminály tak jsou snáze identifikovatelné ve window manageru) a dělám barevné oddělovací řádky (kuk vlevo dole), takže když jedu šoupákem jasně vím kde se co dělo (a když můžu tak měním i barvu PS1
dle důležitosti, ale to už je věc cílového serveru). ssh na[TAB] → ssh nazev-serveruaniž bych si na to musel psát skripty (stačí si přidat servery do
.ssh/config
) a o nastavení názvu záložky/okna se postará Konsole.
o nastavení názvu záložky/okna se postará Konsole.Hmm, funguje to doopravdy spolehlivě? Konsoli teda nemám, používám xterm (a předtím urxvt, co se choval imho stejně) a nastaví se mi to jenom někdy... v praxi to pak vypadá tam, že se někam naconnectím, změní se title, spojení zavřu, naconnectím jinam a title se nezmění. A to co je v těch titlech po pár dnech provozu je úplně mimo realitu :D ale nikdy mě to zatím nenaštvalo tak, abych to nějak hlouběji řešil :)
#!/bin/bash SERVER=$(basename $0) ssh ${SERVER:4}Na ten mám pak v cestě různé odkazy typu
ssh-user@server.example.com
, ssh-root@server.example.com
atd.
su
.
echo "ssh david@abcserver" > ssh/abcserver echo "ssh david@000server" > ssh/000servervsemu sem dal chmod 700 a upravil sem cestu aby kdyz pustim gnome-terminal stacilo zadat napr. 0 >tab< >enter< po prihlaseni se zmeni zahlavni gnome-terminalu na user@server pochopitelne je nakopirovani ssh klice na pokud mozno vsechny servery, pripadne je potreba upravit to ssh o -i ciziklic.pub pod widlema sem pouzival http://puttysm.sourceforge.net/ tam sem to mel nastaveny jako Win + 1 -> server1, Win +2 -> server2, akorat to sem nemusel lezt na takovou hromadu serveru jako lezu ted :(
gnome-terminal -e "ssh root@server"
Tiskni
Sdílej: