Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Řešení dotazu:
K tomu se přidávám, tu grafiku jsem používal v notesu pár let a je naprosto spolehlivá a má dobrou podporu.
A navíc mám pochybnosti, jestli memtest86+ testuje i pamět přidělenou grafické kartě? Mám 4G paměti a memtest vidí 3996M.Memtest bezi v realnym rezimu v textu, ergo by mel na "grafiku" pouzivat cca 2kb spodni pameti (pod 1M) a nic vic. Kdyby byla rozbita tahle oblast, bylo by to videt uz pri postu a v biosu. Pokud to je pameti, tak to bude nejakej blok ve vyssi pameti a memtest by ho mel zachytit.
/proc/mtrr
. Rozdělení se dá změnit – tuším, že přes /proc. Pak je tu ještě parametr jádra enable_mtrr_cleanup (dá se nastavit při bootu), ten by měl tabulku rozdělení smazat a pak by se měla vytvořit nová (je to bezpečné, změna není trvalá).
Mě osobně to po použití enable_mtrr_cleanup vytvořilo jinou tabulku, než když jsem tuto volbu nepoužil a zbavil jsem se tím varování mtrr: type mismatch v dmesg u laptopu s grafikou Intel 4500MHD. Naštěstí v mém případě bylo varování evidentně neškodné, takže to nakonec nepoužívám.
Tiskni
Sdílej: