Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
aptitude purge rsyslog. No stale ked nazriem do /var/log vidim toto:
ls -a /var/log . alternatives.log aptitude dmesg.0 dmesg.2.gz fontconfig.log wicd Xorg.0.log.old .. apt dmesg dmesg.1.gz dpkg.log lastlog Xorg.0.logRozmyslal som ze presmerujem /var/log do tmpfs ale nepride mi to ako systemove riesenie. Vdaka za tipy.
Řešení dotazu:
Budeš musieť prejsť jednotlivé programy a zakázať im logovanie.Tomu som sa chcel prave vyhnut... :) Ale tak neda sa nic robit, sup do prace :)
Asi by šel /var/log namountovat jako nullfs, ale zdá se, že na nullfs neexistuje v Debianu odpovídající balíček, asi byste si ho musel zkompilovat. Podobného výsledku byste asi dosáhnul i pokud byste všechny soubory s logy převedl na symbolické linky vedoucí do /dev/null, akorát byste ještě asi musel poladit logrotate, případně dělat nějakou periodickou (cron, incron...) kontrolu /var/log, jestli se vám tam neurodilo něco, co tam nechcete.
Další možností by bylo vytvořit ramdisk, přimountovat /var/log tam, a cronem v dostatečně krátkých intervalech promazávat (pokud by kontrola byla dostatečně častá, případně pokud byste místo cronu použil incron, stačil by ramdisk velmi malý).
DISCLAIMER: Osobně jsem nikdy tento problém neřešil, takže to jsou všechno úvahy v teoretické rovině, odzkoušeno to nemám.
Rozmyslal som ze presmerujem /var/log do tmpfs ale nepride mi to ako systemove riesenie.
A pardon, koukám, že varianta podobná ramdisku už vás napadla. Má to výhodu v tom, že se o to už nebudete muset nikdy více starat (např. při instalaci nového balíčku).
Další možností by bylo vytvořit ramdisk, přimountovat /var/log tam, a cronem v dostatečně krátkých intervalech promazávat (pokud by kontrola byla dostatečně častá, případně pokud byste místo cronu použil incron, stačil by ramdisk velmi malý).Promazávání moc nepomůže, protože ty programy IMHO budou mít ty soubory otevřené. Takže smazáním jen ztratíte inode, ale zabírat místo (a zaplňovat další) to bude dál, dokud program ten soubor neuzavře.
Tiskni
Sdílej: