Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
From
ve zprávě nastavuje poštovní klient, který pak zpravidla tutéž adresu použije při odesílání e-mailu v obálce – a Postfix ji použije zase při posílání dál. Pro e-maily předané Postfixu přímo z lokálního stroje (ne přes SMTP) se v obálkové hlavičce From (příkaz MAIL FROM
) použije jméno uživatele a za něj se připojí doména uvedená v konfigurační volbě myorigin. Jméno, kterým se Postfix „představí“ serveru při odesílání e-mailu je určené konfigurační volbou smtp_helo_name, server pak toto jméno zapíše do e-mailu do hlavičky Received
, každý server, přes který e-mail projde, přidá jednu.
myorigin
je správně a řeší to ten problém, který jste popsal. Nechápu, jak s tím souvisí druhá část vašeho komentáře – adresu příjemce e-mailu určuje odesílatel, pokud adresa root@domena.cz
neexistuje, neposílejte na ni e-maily…
pokud je v mydestination moje doména, pak se to snaží doručovat lokálněTo je logické a správné.
pokud jí do mydestination nedám, pak se ten alias vůbec nepřekládáTo je také logické a správné, aliasy se týkají jen doručování pro lokální domény. Pro přepis jiných adres slouží jiné mapovací tabulky. Řešení problému by myslím velmi pomohlo, kdybyste konečně popsal vaší situaci, tj. který server jakou doménu obsluhuje, jaké kde vznikají e-maily a kam se mají doručovat. Zatím to vypadá, že se snažíte strašně složitě něco obcházet a podfouknout, a přitom máte nějakou úplně běžnou situaci, která je popsaná v každém manuálu Postfixu.
domena.cz
. Postfix pak bude u e-mailů předaných pomocí sendmail
, které nemají u odesílatele nebo adresáta uvedenu doménu, doplňovat za zavináč právě obsah myorigin
. E-mailové adresy, které chcete přepsat, pak přidejte do mapy mtp_generic_maps. Ta se použije, když Postfix nějaký e-mail posílá přes SMTP -- v této mapě tedy budete mít nastaveno přesměrování z root@domena.cz
na postmaster@domena.cz
apod. /etc/aliases
se ve vašem případě vůbec nepoužívá, to je určené pro lokální doručování -- tj. ve vašem případě pro doručování do schránek systémových uživatelů na tom routeru, a předpokládám, že žádné takové schránky nemáte.
Jinak celý poštovní server jako Postfix je na tohle použití kanón na vrabce, vám by stačil nějaký SMTP klient emulující sendmail, např. ssmtp. Postfix to ale samozřejmě zvládne také To je také logické a správné, aliasy se týkají jen doručování pro lokální domény. Pro přepis jiných adres slouží jiné mapovací tabulky.Tak já jsem tak nějak asi mylně předpokládal, že si ten člověk zjistil, kterou tabulku aliasů má použít.
Tiskni
Sdílej: