I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
ten neumí volat :(Odkud tu informaci máš?
Mně prostě nejde udělat pidginem hovor přes ICQ :(To je velký rozdíl od:
ten neumí volat :(Mně přijde, že je ICQ dneska jaksi mimo hru. Odmítám se zabývat něčím víc než tím, že to někdo ještě potřebuje na pár textovek s lidma, kteří si nejsou schopní pořídit něco ze současného světa.
Jestli chcete telefonovat, pořiďte si buď VOIP nebo jabberDoporučuju pořídit obojí, hezky se to kombinuje :).
No a co GOOGLE+ ? umí audio video i chat a nemusíš mít program , stačí prohlížeč s pluginem pro win i linux.
No a co GOOGLE+ ? umí audio video i chat a nemusíš mít program , stačí prohlížeč s pluginem pro win i linux.Já jdu radši tou otevřenou cestou, i když může být trochu trnitější.
Na volanie ucelovu zapinam Skype. Je to jedno riesenie Vasho problemu. ICQ odporucam odvyknut.Doporučuju odvyknout i Skype. Přecijenom odpovídám v poradně portálu o open source a otevřených technologiích :). Skype byl možná hotový dřív, ale to ještě neznamená, že je to nejlepší volba.
Dá se volání přes jabber a VOIP šifrovat?Dá. Ale neptej se mě na konkrétní implementace. Naopak, pokud si ten průzkum uděláš sám, jsem ochotný ti koupit večeři v případě, že o tom napíšeš článek (je mi jedno kde).
Tiskni
Sdílej: