Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
pracuji s různými textovými variantami středověkých traktátů, které se snažím porovnávat. Výchozí texty se k sobě mají přibližně tímto způsobem:
Text 1 | Text 2 |
- část a |
- kus části d |
- část b | - část c |
- část c | - něco úplně jiného |
- část d | - část a |
- část e | - další kus části d |
Rád bych tyto dva textové soubory porovnal a zjistil, které části sobě odpovídají. Problém je v tom, že použiji-li Kompare (na základě Diff-u), jsou soubory porovnány pouze lineárně od začátku do konce, tj. program hlásí, že si texty vůbec neodpovídají. V podstatě stejně to dopadne v případě, že porovnávám texty v Lyxu, ve kterém s nimi pracuji.
Neznal by někdo řešení? Předem děkuji za rady!
2. Textove utility jsou orientovany radkove, coz realnym textum rozhodne neodpovida, takze s jinak bohatou a velmi dobre vyuzitelnou vybavou programku na zpracovani holeho textu clovek neuspeje.word diff
Děkuji za všechny odpovědi. Uvědomuji si, že program, který by byl s to se vyrovnat i s drobnými odchylkami textů, je poměrně specializovaný a složitý, ale pro začátek by mi stačil porovnávač, který by se dokázal vypořádat s tím, že jednotlivé textové bloky jsou v jiném pořadí (tj. neporovnával by text pouze lineárně od shora dolů).
Teď se mi podařilo najít něco takového (třebas nedokonalého) pro Windows pod názvem Xtreme Content Checker, ale přiznám se, že jednak se mi tak aplikace moc nelíbí, jednak bych dal přednost něčemu pod Linuxem (ideálně otevřenému).
Děkuji za tip. Bohužel onen program Marko je nedostupný a programátorsky bohužel nejsem tak zdatný, abych jiný program sám upravil. Wdiff či Diffuse jsou sice pěkné programy, ale bohužel též nezvládají nelinární uspořádání duplicit. Každopádně děkuji za pomoc. Holt zatím se manuální práci nevyhnu...
Holt zatím se manuální práci nevyhnu...Bohužel.
Uznavam, ze to neni zrovna duveryhodny zdroj, ale pro informaci, zda se o to zajimat ci ne asi staci: http://www.sourcefiles.org/Miscellaneous/marko-1.1.tar.bz2Bohužel onen program Marko je nedostupný.
Tiskni
Sdílej: