V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
dd
. Pokud je to nové zařízení větší, můžete pak zbylé místo využít pro nový diskový oddíl, který připojíte někam do stávající struktury (třeba do /home
), nebo poslední oddíl současného systému rozšíříte o to neobsazené místo.
dd
. Pokud cílem je přenést systém na přenosný HDD, tak by fungovalo následující.
gparted
zmenšit existující oddíl a vytvořit nový ve volném prostoru. dd
zkopírovat ne celý flash disk ale jen oddíl. (/dev/sda1
)/boot/grub/menu.lst
, pokud má ještě starý grub) a zeditovat tabulku /etc/fstab
tak, aby odpovídala novému umístění bootovacího a kořenového oddílu.mount
.
Podle mne je jednodušší prostě překopírovat obsah celého flashdisku na nové zařízení pomocí dd. Pokud je to nové zařízení větší, můžete pak zbylé místo využít pro nový diskový oddíl, který připojíte někam do stávající struktury (třeba do /home), nebo poslední oddíl současného systému rozšíříte o to neobsazené místo.ta fleška se teď tváří jako čtyřgigová, jak těch zbývajících 12 Gb teda dostanu do toho /home Díky
fdisk
nebo gparted
zřídit nový oddíl, nebo pomocí gparted
roztáhnout existující oddíl.
doufal jsem, že mezi mezi mnou a cylindrama disku vždycky bude nějaký blbuvzdorný klikátkoLBA nestačí? :)
gparted
vám oddíl tuším také může naformátovat (create partition).
Proč byste se připravil o možnost virtualizace? Virtuální stroj je v podstatě vedle toho vlastního virtualizačního programu soubor na disku s virtuálním filesystémem hostovaného systému. To můžete mít na flash napřímo nemusí to být zabalené ještě v dalčím virtuálním filesystému na FAT.
dd if=/dev/sdx of=/dev/sdykde ale
x
a y
jsou zástupná písmena pro zdrojové a cílové zařízení. A musíte si být JIST, že písmena odpovídají těm zařízením, které chcete kopírovat a kam chcete kopírovat. Když dáte cílové zařízení jiné než máte, přijdete o všechny data na něm. Pokud chcete poradit, pošlete výpisy příkazů při zastrčených obou fleškáchdf fdisk -l /dev/sda fdisk -l /dev/sdb ...příkazy
fdisk
až do písmene, které se vyskytuje ve výpisu df. A gůlit mužete tyhle příkazy nebo na serveru http://linux.die.net/ se ptát
Tiskni
Sdílej: