Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
/
/var
a /home
přičemž pod /home
bych strčil i ty databáze a web. Pro další dělení jsou obvykle třeba speciální důvody např. /tmp /var/lock /run
do tmpfs, nebo oddělení /usr
pokud jej chci mít standardně připojený pouze jako read only nebo /boot
je-li třeba šifrovaný root. Ale obvykle by na dělení měly být důvody a proto jsem se na ně ptal.
du
- Ext4 za 11 sekúnd, ReiserFS tá istá štruktúra za 420 sekúnd.
Alebo benchmark dbench 64 súbežných klientov - Ext4 dal 65MB/s a max. latenciu 2 sekundy, ReiserFS pri rovnakej štruktúre záťaže 7MB/s a max. latenciu 34 sekúnd. Podľa mňa hrozné výsledky.
Podľa výsledkov mojich meranílenze rychlost zapisu, citania ci mazania nieje az tak podstatna resp. vykryje sa 10 000 a 15 000 otackovymi diskami - co je rozhodujuce je reliabilita a stabilita. A tu ma JFSka dovolim si povedat jedinecnu...
reliabilitaMěl jsi na mysli spolehlivost, že?
JFS ma jeden problem, ktory pre niekoho mozno zavazny nie je, ale je to kazdopadne vec na zamyslenie - je okolo neho velmi mala aktivita v jadre.JFS je proste zakomponovany a netreba ho dalej vyvyjat - to co sa vyvyjat ma (a aj sa vyvyja) je jfsutils a teda sada utilit na "problemy s datami". JFS je vyvyjane od frebruara 1990 - davno pred ext2, ext3 ci ext4 ktore len dobiehaju jeho vlastnosti, spolahlivost a vykon. JFS je v prvom rade spolahlivy a zaroven rychly, 64b, vykonny (hlavne pri extremnej zatazi), odolny voci havariam - oprava 8TB pola po umyselnom vypadku prudu s JFSkom je otazkou niekolkych desiatok sekund - porovnajte si to s Ext2/3/4 ci XFS alebo Reiserom.
Na jednej strane to moze znamenat stabilitu, na druhej malu pouzivatelsku a vyvojarsku zakladnu a z toho plynuce problemy s postupnym zastaravanim, menej rozsiahlym testovanim v novsich jadrach a mensej pravdepodobnosti najdenia ochotneho JFS guru v pripade problemom s datami.JFS filesystem je v Linuxovom jadre od verzie 2.4.18pre9-ac4 a je plne funkcny, bez nutnosti kritickych zasahov a oprav. Ina vec su uz spominane JFS utils ktore sa samozrejme vyvyjaju ale to je user space. O tom sa teraz nebavme. Nesmiernou vyhodou JFS je, ze aj pri velkej zatazi kladenej na FS nezatazuje svojou reziou CPU a preto sa hodi ako na notebook (ktoreho vykonu CPU nieje nikdy dost :) ) tak aj na velke clustre a storage servery velkych bank.
Kazdopadne zakladom je vzdy zalohovat, nech je FS akokolvek stabilny a robustny.To je samozrejme. Otazka je kto bude musiet obnovovat castejsie
dalej vyvyjat - to co sa vyvyjat ma (a aj sa vyvyja) je jfsutils ... JFS je vyvyjane od frebruara 1990 ... samozrejme vyvyjajuFakt mi to nedá. Zkus slovník.
Já jsem přece netvrdil, že ten problém neexistuje. Jenže občas máte z podobných diskusí pocit, že zatímco ostatní filesystémy jsou v pohodě a můžete s nimi počítač klidně vypínat vypínačem, u XFS vám nekorektní ukončení automaticky zlikviduje půl filesystému a navrch rozlije pivo v ledničce. Což samozřejmě není pravda - ani jedno. Je pravda, že riziko ztráty dat je u XFS o něco vyšší, ale není to tak propastný rozdíl, jak mají někteří lidé tendenci tvrdit.
XFS je dělané na server, který má UPSku a dostatečnou redundanci.
Ani UPS ani redundance vás neochrání před všemi situacemi, kdy se nestihne filesystém korektně odmountovat. Takže kdyby to s XFS bylo tak hrozné, jak se to občas líčí, nemohl by se používat ani na těch serverech…
Tiskni
Sdílej: