3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Zdravim, jak jsem psal jinde, jsem dlouholety (~9-10) uzivatel Gentoo, celkem ke spokojenosti.
Protoze nemam posledni dobou tolik casu na "mikromanagement", zejmena USE flagu
(budto opravdu studuji, co ktery dela a podle toho nastavuji, nebo to nemusim pouzivat, zejo),
pokukuji po Debianu.
Chtel bych se ale zeptat na srovnani, zejmena
Diky za nazory - na neco duleziteho pri prechodu z Gentoo na Debian jsem zapomnel?
echo 'APT::Install-Recommends "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni echo 'APT::Install-Suggests "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni…čímž se množství zbytečností sníží z úrovně "čiré šílenství" přibližně na "zlý sen" (měřeno kentusáckým metrem samozřejmě, na poměry binárních distribucí je debian minimalistický). Další věc která mě osobně málem položila – dpkg ani apt neumí zobrazit žádnou variantu stromu závislostí. Když mi třeba instalace nějaké neviné řádkové utility začala tahat do systému imap server, bylo k nalezení pachatele nutné ručně procházet závislosti, závislosti závislostí, závislosti závislostí závislostí… et cetera, ručně. Podle kolegů v debianu kovaných žadná lepší možnost není. Podle mě je to na hlavu
Další věc která mě osobně málem položila – dpkg ani apt neumí zobrazit žádnou variantu stromu závislostí. Když mi třeba instalace nějaké neviné řádkové utility začala tahat do systému imap server, bylo k nalezení pachatele nutné ručně procházet závislosti, závislosti závislostí, závislosti závislostí závislostí… et cetera, ručně. Podle kolegů v debianu kovaných žadná lepší možnost není. Podle mě je to na hlavudebtree
xenon ~ # aemerge -pvt dpkg These are the packages that would be merged, in reverse order: Calculating dependencies... done! [ebuild N ] app-arch/dpkg-1.16.2 USE="bzip2 nls unicode zlib -dselect -test" LINGUAS="cs -ast -bs -ca -da -de -dz -el -eo -es -et -eu -fr -gl -hu -id -it -ja -km -ko -ku -lt -mr -nb -ne -nl -nn -pa -pl -pt -pt_BR -ro -ru -sk -sv -th -tl -vi -zh_CN -zh_TW" 5,449 kB [ebuild N ] app-text/po4a-0.41 USE="-test" 1,783 kB [ebuild N ] app-text/openjade-1.3.2-r4 USE="-static-libs" 874 kB [ebuild N ] app-text/opensp-1.5.2-r3 USE="nls -doc -static-libs -test" 1,486 kB [ebuild N ] dev-perl/Text-WrapI18N-0.60.0 4 kB [ebuild N ] dev-perl/Text-CharWidth-0.40.0 9 kB [ebuild N ] dev-perl/SGMLSpm-1.03-r6 92 kB [ebuild N ] dev-perl/TimeDate-1.200.0 29 kB Total: 8 packages (8 new), Size of downloads: 9,723 kB(defaultní zobrazení není graf, ale seznam v pořadí v jakém se bude kompilovat) Obrázkový graf z dotu je překrásný, ale na serveru bez X to není moc praktický výstupní formát
diky za nazory, jeste jeden dotaz - apt-get nebo aptitude?
Tiskni
Sdílej: