Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Zdravim, jak jsem psal jinde, jsem dlouholety (~9-10) uzivatel Gentoo, celkem ke spokojenosti.
Protoze nemam posledni dobou tolik casu na "mikromanagement", zejmena USE flagu
(budto opravdu studuji, co ktery dela a podle toho nastavuji, nebo to nemusim pouzivat, zejo),
pokukuji po Debianu.
Chtel bych se ale zeptat na srovnani, zejmena
Diky za nazory - na neco duleziteho pri prechodu z Gentoo na Debian jsem zapomnel?
echo 'APT::Install-Recommends "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni echo 'APT::Install-Suggests "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni…čímž se množství zbytečností sníží z úrovně "čiré šílenství" přibližně na "zlý sen" (měřeno kentusáckým metrem samozřejmě, na poměry binárních distribucí je debian minimalistický). Další věc která mě osobně málem položila – dpkg ani apt neumí zobrazit žádnou variantu stromu závislostí. Když mi třeba instalace nějaké neviné řádkové utility začala tahat do systému imap server, bylo k nalezení pachatele nutné ručně procházet závislosti, závislosti závislostí, závislosti závislostí závislostí… et cetera, ručně. Podle kolegů v debianu kovaných žadná lepší možnost není. Podle mě je to na hlavu
Další věc která mě osobně málem položila – dpkg ani apt neumí zobrazit žádnou variantu stromu závislostí. Když mi třeba instalace nějaké neviné řádkové utility začala tahat do systému imap server, bylo k nalezení pachatele nutné ručně procházet závislosti, závislosti závislostí, závislosti závislostí závislostí… et cetera, ručně. Podle kolegů v debianu kovaných žadná lepší možnost není. Podle mě je to na hlavudebtree
xenon ~ # aemerge -pvt dpkg These are the packages that would be merged, in reverse order: Calculating dependencies... done! [ebuild N ] app-arch/dpkg-1.16.2 USE="bzip2 nls unicode zlib -dselect -test" LINGUAS="cs -ast -bs -ca -da -de -dz -el -eo -es -et -eu -fr -gl -hu -id -it -ja -km -ko -ku -lt -mr -nb -ne -nl -nn -pa -pl -pt -pt_BR -ro -ru -sk -sv -th -tl -vi -zh_CN -zh_TW" 5,449 kB [ebuild N ] app-text/po4a-0.41 USE="-test" 1,783 kB [ebuild N ] app-text/openjade-1.3.2-r4 USE="-static-libs" 874 kB [ebuild N ] app-text/opensp-1.5.2-r3 USE="nls -doc -static-libs -test" 1,486 kB [ebuild N ] dev-perl/Text-WrapI18N-0.60.0 4 kB [ebuild N ] dev-perl/Text-CharWidth-0.40.0 9 kB [ebuild N ] dev-perl/SGMLSpm-1.03-r6 92 kB [ebuild N ] dev-perl/TimeDate-1.200.0 29 kB Total: 8 packages (8 new), Size of downloads: 9,723 kB(defaultní zobrazení není graf, ale seznam v pořadí v jakém se bude kompilovat) Obrázkový graf z dotu je překrásný, ale na serveru bez X to není moc praktický výstupní formát
diky za nazory, jeste jeden dotaz - apt-get nebo aptitude?
Tiskni
Sdílej: