Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Zdravim, jak jsem psal jinde, jsem dlouholety (~9-10) uzivatel Gentoo, celkem ke spokojenosti.
Protoze nemam posledni dobou tolik casu na "mikromanagement", zejmena USE flagu
(budto opravdu studuji, co ktery dela a podle toho nastavuji, nebo to nemusim pouzivat, zejo),
pokukuji po Debianu.
Chtel bych se ale zeptat na srovnani, zejmena
Diky za nazory - na neco duleziteho pri prechodu z Gentoo na Debian jsem zapomnel?
echo 'APT::Install-Recommends "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni echo 'APT::Install-Suggests "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni…čímž se množství zbytečností sníží z úrovně "čiré šílenství" přibližně na "zlý sen" (měřeno kentusáckým metrem samozřejmě, na poměry binárních distribucí je debian minimalistický). Další věc která mě osobně málem položila – dpkg ani apt neumí zobrazit žádnou variantu stromu závislostí. Když mi třeba instalace nějaké neviné řádkové utility začala tahat do systému imap server, bylo k nalezení pachatele nutné ručně procházet závislosti, závislosti závislostí, závislosti závislostí závislostí… et cetera, ručně. Podle kolegů v debianu kovaných žadná lepší možnost není. Podle mě je to na hlavu Kdybych si jako skalní kentusák musel vybrat binární distro, byl by to Arch. Balíčkovací systém má rozumný, initskripty průhledné, nesnaží se být chytřejší než root sám a hlavně je založený na rolling updates stejně jako gentoo.
Další věc která mě osobně málem položila – dpkg ani apt neumí zobrazit žádnou variantu stromu závislostí. Když mi třeba instalace nějaké neviné řádkové utility začala tahat do systému imap server, bylo k nalezení pachatele nutné ručně procházet závislosti, závislosti závislostí, závislosti závislostí závislostí… et cetera, ručně. Podle kolegů v debianu kovaných žadná lepší možnost není. Podle mě je to na hlavudebtree
xenon ~ # aemerge -pvt dpkg These are the packages that would be merged, in reverse order: Calculating dependencies... done! [ebuild N ] app-arch/dpkg-1.16.2 USE="bzip2 nls unicode zlib -dselect -test" LINGUAS="cs -ast -bs -ca -da -de -dz -el -eo -es -et -eu -fr -gl -hu -id -it -ja -km -ko -ku -lt -mr -nb -ne -nl -nn -pa -pl -pt -pt_BR -ro -ru -sk -sv -th -tl -vi -zh_CN -zh_TW" 5,449 kB [ebuild N ] app-text/po4a-0.41 USE="-test" 1,783 kB [ebuild N ] app-text/openjade-1.3.2-r4 USE="-static-libs" 874 kB [ebuild N ] app-text/opensp-1.5.2-r3 USE="nls -doc -static-libs -test" 1,486 kB [ebuild N ] dev-perl/Text-WrapI18N-0.60.0 4 kB [ebuild N ] dev-perl/Text-CharWidth-0.40.0 9 kB [ebuild N ] dev-perl/SGMLSpm-1.03-r6 92 kB [ebuild N ] dev-perl/TimeDate-1.200.0 29 kB Total: 8 packages (8 new), Size of downloads: 9,723 kB(defaultní zobrazení není graf, ale seznam v pořadí v jakém se bude kompilovat) Obrázkový graf z dotu je překrásný, ale na serveru bez X to není moc praktický výstupní formát
diky za nazory, jeste jeden dotaz - apt-get nebo aptitude?
Tiskni Sdílej: