Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Zdravim, jak jsem psal jinde, jsem dlouholety (~9-10) uzivatel Gentoo, celkem ke spokojenosti.
Protoze nemam posledni dobou tolik casu na "mikromanagement", zejmena USE flagu
(budto opravdu studuji, co ktery dela a podle toho nastavuji, nebo to nemusim pouzivat, zejo),
pokukuji po Debianu.
Chtel bych se ale zeptat na srovnani, zejmena
Diky za nazory - na neco duleziteho pri prechodu z Gentoo na Debian jsem zapomnel?
echo 'APT::Install-Recommends "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni echo 'APT::Install-Suggests "0";' >> /etc/apt/apt.conf.d/50-odmagoreni…čímž se množství zbytečností sníží z úrovně "čiré šílenství" přibližně na "zlý sen" (měřeno kentusáckým metrem samozřejmě, na poměry binárních distribucí je debian minimalistický). Další věc která mě osobně málem položila – dpkg ani apt neumí zobrazit žádnou variantu stromu závislostí. Když mi třeba instalace nějaké neviné řádkové utility začala tahat do systému imap server, bylo k nalezení pachatele nutné ručně procházet závislosti, závislosti závislostí, závislosti závislostí závislostí… et cetera, ručně. Podle kolegů v debianu kovaných žadná lepší možnost není. Podle mě je to na hlavu
Další věc která mě osobně málem položila – dpkg ani apt neumí zobrazit žádnou variantu stromu závislostí. Když mi třeba instalace nějaké neviné řádkové utility začala tahat do systému imap server, bylo k nalezení pachatele nutné ručně procházet závislosti, závislosti závislostí, závislosti závislostí závislostí… et cetera, ručně. Podle kolegů v debianu kovaných žadná lepší možnost není. Podle mě je to na hlavudebtree
xenon ~ # aemerge -pvt dpkg These are the packages that would be merged, in reverse order: Calculating dependencies... done! [ebuild N ] app-arch/dpkg-1.16.2 USE="bzip2 nls unicode zlib -dselect -test" LINGUAS="cs -ast -bs -ca -da -de -dz -el -eo -es -et -eu -fr -gl -hu -id -it -ja -km -ko -ku -lt -mr -nb -ne -nl -nn -pa -pl -pt -pt_BR -ro -ru -sk -sv -th -tl -vi -zh_CN -zh_TW" 5,449 kB [ebuild N ] app-text/po4a-0.41 USE="-test" 1,783 kB [ebuild N ] app-text/openjade-1.3.2-r4 USE="-static-libs" 874 kB [ebuild N ] app-text/opensp-1.5.2-r3 USE="nls -doc -static-libs -test" 1,486 kB [ebuild N ] dev-perl/Text-WrapI18N-0.60.0 4 kB [ebuild N ] dev-perl/Text-CharWidth-0.40.0 9 kB [ebuild N ] dev-perl/SGMLSpm-1.03-r6 92 kB [ebuild N ] dev-perl/TimeDate-1.200.0 29 kB Total: 8 packages (8 new), Size of downloads: 9,723 kB(defaultní zobrazení není graf, ale seznam v pořadí v jakém se bude kompilovat) Obrázkový graf z dotu je překrásný, ale na serveru bez X to není moc praktický výstupní formát
diky za nazory, jeste jeden dotaz - apt-get nebo aptitude?
Tiskni
Sdílej: