Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ahoj
mam takovy maly problem. Maly rikam proto, ze vim jak jej resit "oklikou" (umyslne v uvozovkach protoze nevim zda je to jedina cesta nebo jsem na tu spravnou neprisel) ktera se mi ale vubec nelibi.
Pouzivam formular vytvoreny v qtdesigneru. V nem mam nekolik prvku, pro zjednoduseni labely a textboxy.
Pokud takto vytvoreny form spustim. Vypada klasicky "windowsacky/linuxacky", tedy sede pozadni, sedy lablel bily textbox.
Pak jsem ale musel prvky lepe usporadat do zalozek a pridal jsem tedy tabwidget a rozdelil prvky do jednotlivych tabu.Jaky byl ale muj udiv, kdyz jsem zjistil, ze sede pozadi zmizelo a vsechno je bile.
Snazil jsem se googlit a nalezl jsem hromadu informaci o tom jak skinovat aplikace a menit okraje, pozadi, popredi atd... coz sice jaksi funguje ale reseni je to z meho pohledu dost silene. Ona zminovana oklika znamena zacit si hrat s jednotlivymi prvky a predefinovavat jim pozadi z bile na patricne sedou.
Problemem tohoto pristupu je, ze se tim meni i jine vlastnosti vsemoznych pouzitych prvku, Napr. comboboxum se meni pozadi, ramecky, sipka pro rozbalovani je bila, neaktivni text je bily atd... Abych vse uvedl do puvodniho (z meho pohledu intuitivniho) stavu, musel bych vytvorit hromadu zbytecneho kodu.
Nechce se mi verit ze neexistuje nejaka jednodussi cesta jak vse uvest do puvodniho stavu nez ta kterou zde zminuju. Umite mi nekdo poradit?
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: