Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
případně jak jej opravit?Zadat spravne heslo?
acpi=noirq
, pak třeba: pci=noacpi
a nebo třeba i acpi=off
…
fdisk -l /dev/sda hdparm /dev/sda smartctl -a /dev/sdaPokud live distribuce programy
hdparm a smartctl
nemá, tak
zypper install hdparm zypper install smartmontoolsby je měl nainstalovat.
rootdelay=30
- přidat do grubu.A to je tam ta pauzička?Jaká pauzička? To jsem nepochopil ;)
Asi bych si vzal Parted Magics a juknul na to „zblízka“ - zkusil tam ručně s tím něco podělat (rozdělit disk, třeba i bez LVM a nainstalovat, pak třeba s LVM), nebo odzkoušet disk atd.A co ti v tom brání? Já budu ledvá moc rád
Takto to sice vypadá na HW chybu disku/káblíku/řadiče, ale může to i souviset s těmi předchozími „ne-chybami“.
Jaká pauzička? To jsem nepochopil ;)
rootdelay=30
A co ti v tom brání? Já budu ledvá moc rádTak tedy oprava: „Být na Tvém místě asi bych si vzal…“ :)
Tak tedy oprava: „Být na Tvém místě asi bych si vzal flintu a zastřelil bych se…“ :)
No jo, ale když se mu nenajde LVM a oddíly na něm tak někde problém má. V původním snímku v datazu. Co vypíší příkazyKteré distro live to má nebo do ktereho to jde nainstalovat, do debianu to nainstalovat pres zypper nejdefdisk -l /dev/sda hdparm /dev/sda smartctl -a /dev/sdaPokud live distribuce programyhdparm a smartctl
nemá, takzypper install hdparm zypper install smartmontoolsby je měl nainstalovat.
sudo apt-get install hdparm sudo apt-get install smartmontools
To live nemá internetovou konektivitu. chyba je na DNS resoluci. A navíc tohle je třeba dělat jako root. tedy v příkazu sudo.Ale to jsem udelal, ne?
příkaz jsi spustil správně, ale překontroluj nastavení DNSA poradíš kde a jak? Dík
fdisk
tam by měl být i bez další instalace.
badblocks -vs /dev/sdavše OK, restartoval jsem server a prehodil disky, nainstaloval znova system a opet udelal kontrolu, taky vsechno OK. Restartoval jsem server a vlozil oba dysky do sachet. Nastavil jsem raid. nainstaloval system ale po prvnim restartu zacala blikat zluta kontrolka asi 4x za sekundu v sachte 1. Prehodim disky, nastavim znova raid, nainstaluji znova system a po restartu blika zluta kontrolka tentokrat v sachte 0. Dokazuje to prosím něco? Díky
Tiskni
Sdílej: