Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána nová major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Obcas provozuji dve samostatne mysi a dve klavesnice v jednech X.
Vzdy jedna sada mysi a klavesnice ma focus jinde nez druha.
Bohuzel ale spousta programu na to neni pripravena.
Spolehlive to funguje pouze s terminalama.
Takze kdyz mi prijde kolega koukat prez rameno na spolecny ukol, tak dostane svou sadu myse a klavesnice a muze soucasne psat do jineho terminalu nez ja.
delam to takhle:
#!/bin/bash KBS1="Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000" POS1="SynPS\\/2 Synaptics TouchPad" KB1=$(xinput list | sed -e "s/^.\+[[:blank:]]$KBS1[[:blank:]]\+id=\([0-9]\+\)[[:blank:]]\+\[floating slave]\$\|^.\+[[:blank:]]$KBS1[[:blank:]]\+id=\([0-9]\+\)[[:blank:]]\+\[slave keyboard ([0-9]\+)\]\$/\1\2/ p ;d") PO1=$(xinput list | sed -e "s/^.\+[[:blank:]]$POS1[[:blank:]]\+id=\([0-9]\+\)[[:blank:]]\+\[floating slave]\$\|^.\+[[:blank:]]$POS1[[:blank:]]\+id=\([0-9]\+\)[[:blank:]]\+\[slave pointer ([0-9]\+)\]\$/\1\2/ p ;d") xinput --remove-master "$(xinput list | sed -e "s/^.[[:blank:]]blabla pointer[[:blank:]]\+id=\([0-9]\+\).*/\1/ p ;d")" xinput --create-master blabla xinput reattach $PO1 "$(xinput list | sed -e "s/^.[[:blank:]]blabla pointer[[:blank:]]\+id=\([0-9]\+\).*/\1/ p ;d")" xinput reattach $KB1 "$(xinput list | sed -e "s/^.[[:blank:]]blabla keyboard[[:blank:]]\+id=\([0-9]\+\).*/\1/ p ;d")"
KBS1 a POS1 naplnte podle xinput --list
MarekAno, jsou tam dva kurzory.
Tech kurzoru tam muze byt i vice, ke kurzoru nemusi byt klidne prirazena zadna mys.
Mareknedokážu si představitTo je len nedostatok tvojej predstavivosti Ja si viem predstaviť napr. grafické programy, v ktorých by bolo možné obrázok upravovať dvoma myšami naraz (jedno napr. ovládať jeho otočenie v 3D priestore a druhou upravovanie sfarbenia/textúry), alebo len zväčšenie obrázku tým, že sa dva kurzory od seba vzdialia (niečo ako multi-touch obrazovka na tablete), alebo interaktívna tabuľa v škole, kde jeden užívateľ je žiak a druhý je učiteľ, ....
Tiskni Sdílej: