Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim vospolok
riesim zaujimavy problem ktory ma uz trapi nejaky den. Vytvoril som si skript (klasicky bashovsky - #!/bin/bash
), ktory sa ma spustat kazdy den a na jeho konci sa ma poslat mail s logom, co ten skript pocas behu vygeneroval.
Na poslanie mailu pouzijem v skripte prikaz:
/bin/mail -s "Log report" "recipient@example.com" < "/var/log/report.log"
A sprava sa to nasledovne:
recipient@example.com
" z obsahom subora "/var/log/report.log
" v jeho tele./etc/cron.{daily,hourly}
, tak dostanem prazdny mail (na spravneho recipienta) s tym, ze cron hned vygeneruje dalsi mail s naslujucim textom:Predmet: Cron <root@host> run-parts /etc/cron.hourly /etc/cron.hourly/script: Null message body; hope that's ok
Vsetko som overoval, logovaci subor naozaj existuje. Premenne, ktore pouzivam miesto realnych parametov pre prikaz /bin/mail
su naplene spravnymi udajmi. Aj napriek tomu mi pride prazdny mail.
Tak som sa rozhodol vyskusat postfixovy command na poslanie posty /usr/sbin/sendmail
miesto /bin/mail
nasledujucim sposobom:
/usr/sbin/sendmail "recipient@example.com" < "/var/log/report.log"
s tym, ze na zaciatok logovacieho suboru som popridaval From
, To
a Subject
hlavicky.
/etc/cron.{daily,hourly}
, tak mi opat pride prazdny mail/var/spool/cron/root
) tak mail dostanem tiez v poriadkuPouzivam obycany nemodifikovany CentOS 6.2. Mate predstavu preco jedonducho nemozem posielat mail zo skriptu ktory spustam cez cron? Vsade su zadavane absolutne cesty k suborom/binarkam, a premenne obsahuju spravne hodnoty. Mail mi aj napriek tomu nepride aj s telom.
Budem vdacny za akekolvek rady
Řešení dotazu:
tak, toto zabralo... na moje velke prekvapenie aj cronove scripty spustatne s pravami roota vyfasuju selinuxovy kontext a podla toho sa radia... doprcic, ja som to bral ako samozrejmu vec, ze veci spustane s rootovskymi pravami sa automaticky selinuxu vyhnu.... a ono to zabera len na skripty v root-ovom crontabe. pre scripty vo /etc/cron.{daily,hourly} to neplati... parada...
vdaka za bezmyslienkovy tip.
mal som tam toto:
type=AVC msg=audit(1339033626.182:38735): avc: denied { read } for pid=12924 comm="sendmail" path="/var/log/report.log" dev=dm-4 ino=390147 scontext=system_u:system_r:system_mail_t:s0-s0:c0.c1023 tcontext=system_u:object_r:cron_log_t:s0 tclass=file
selinux=0
Tiskni
Sdílej: