Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim,
mam tu k laptopu pripojene ulozne zariadenie, ktore je pristupne cez nfs server. Zaroven ale chcem mat pripojene suborove systemy exportnute cez nfs dostupne a vyuzivat ich ako akykolvek uzivatel na sieti. Problem je ale v tom, ze pri boote sa mi stroj zasekne a v pravidelnych intervaloch (urcite viac nez minuta) vypise nieco v zmysle mount.nfs4 : conection timed out.
Moj /etc/fstab vyzera nasledovne :
UUID="552c54df-5ec5-4156-a322-c5477e8c87f2" /nfs4/storage/storage/ ext4 rw,auto,noatime,relatime,usrquota,grpquota,user_xattr 0 2
UUID="acd8dc9e-75c7-4e13-9b44-74edf60d32c2" /nfs4/root/backup/ ext4 ro,auto,noatime,relatime,usrquota,grpquota,user_xattr 0 2
/nfs4/root/backup /nfs4/storage/backup/ bind ro,bind,auto 0 0
domov.slovensko.lan:/storage /mnt/storage nfs4 rw,auto,noatime,relatime,defaults 0 0
domov.slovensko.lan:/backup /mnt/backup nfs4 ro,auto,noatime,relatime,defaults 0 0
Moj nazor je taky, ze sa to prave tu cele pokazi. Zrejme nie su pripojene zariadenia pre export a ale sa uz pokusa system pripojit exportovane suborove systemy a tak caka a caka.
Rieseni mam dve, aj ked velmi podobne. Vsetko zavisi na tom, ci je wlan1 dostupna. Takze prve riesenie by mohlo byt, ze by som vypol vsetky sluzby ocakavajuce wlan1 pri boote a dal to vsetko do skriptu, ktory by sa spustil az po samotnom nabehnuti wlan1 v /etc/network/interfaces .
Druhym riesenim by bolo jednoducho dat k pripojovaniu exportovanym suborovym systemom option noauto a neskor spustit mount -a .
Je niektore z vyssie uvedenych rieseni vhodne alebo existuje ina moznost, ako sa s tymto problemom vysporiadat ? Trebars nieco elegantnejsie ?
Dakujem velmi pekne.
mam tu k laptopu pripojene ulozne zariadenie, ktore je pristupne cez nfs server. Zaroven ale chcem mat pripojene suborove systemy exportnute cez nfs dostupne a vyuzivat ich ako akykolvek uzivatel na sieti.Nerozumím jak je to propojené. "uložné zařízení" je samostatné zařízení s NFS serverem na Ethernetovém kabelu? Nebo je to přímo připojené zařízení nabízené notebookem jako NFS ven? Pokud je to jako bod 2, tak proč se připojuji zpětně k němu přes NFS? Chápu, že je pohodlné, mít zařízení ve stejném místě adresářového stromu jak lokálně, tak vzdáleně, ale co mi přinese více, když si to zařízení přímo nezařadím ve stromu na stejné místo, tak jak to bude viditelné i vně (třeba pomocí
mount --bind
), ale ale místo toho budu to tahat v local smyčce přes NFS?
Hej, je to to za druhe. K laptopu je pripojene ulozisko cez usb rozhranie. Na laptope mi bezi nfs server. Lokalne si to chcem pripajat, aby subory vytvorene na zariadeni mali rovnakeho uzivatela a skupinu, ako v pripade, ked ktokolvek na sieti (rodina) vytvori subor. Laptop je teda jednak server a zaroven aj klient. Mozno sa nevyjadrujem najspravnejsie, tak to mi je luto, ale snazim sa. :)
Tiskni
Sdílej: