Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Jo nainstalovat na server https://secure.logmein.com/labs/ , a k tomu GUI http://www.webupd8.org/2010/12/haguichi-103-hamachi-gui-has-been.html
teda pokud to je GUI server. no a propojit se ve své místnosti a pak ti pude SSH i bez veřejky.
ssh -R 1234:localhost:22 -l guest xx.xx.xx.xx sleep 100ale vysledek jsem dostal
ssh: connect to host xx.xx.xx.xx port 22: No route to hosttak co se mu nelibi?
Cílový hostitel není dostupný. Vypršel časový limit žádosti.
Urcite si si kupil server ako system + aplikacie? Ludia si casto kupuju hosting (napr. webhosting alebo hosting nejakej aplikacie) a potom hovoria, ze im bezi server (teda aplikacia). K takemuto serveru asi ani nemas mat SSH - konfiguracia typicky prebieha inak.
Preto by sa hodilo, nech posles odkaz na konkretnu sluzbu, ktoru si si kupil alebo pripadne jej popis.
Jestli máte na mysli to, že se chcete dostat na server s privátní IP adresou, ke kterému se nemáte (vy nebo někdo, komu o to můžete říct) jak dostat, tak to IMHO nejde, leda by vám ISP forwardnul na NATu dvaadvacítku, což neudělá, protože na ní nejspíš naslouchá ta NATovací mašina.
Pokud už se k tomu serveru fyzicky dostanete, musíte z něj iniciovat ssh spojení na počítač, který veřejnou IP adresu má s přesměrováním vzdáleného portu na loopback toho serveru. Pak se můžete k serveru připojit přes ten přesměrovaný port. Na stroji, přes který se forwarduje ssh na server, musí být povolený portforwarding, sshd
serveru musí (mimo jiné) naslouchat na loopbacku (což IMHO většinou by default dělá), musí být příslušné porty povolené na firewallech obou strojů, pokud je to 500 km vzdálený server, musíte si vyřešit i to, že to spojení může spadnout (pokud vypnete to PC s veřejnou IP adresou, tak samozřejmě spadne vždy) a nahazovat to spojení automaticky pomocí nějakého skriptu.
Základních návodů se dá najít dost (+ samozřejmě man ssh
), ale nečekejte, že vám to někdo komplet vymyslí (a napíše). Takže čtěte, hledejte, přemýšlejte, experimentujte.
Jo N2N je dobrý ale ještě mít nějakej server ... Jedinej co znam (IP 88.86.108.50) stojí zaprd , furt problém se spojenim.
Škoda že někdo nedá aspoň 1k/s supernode ...
Tiskni
Sdílej: