Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Jinak na automaticky pripojovani win oddilu staci pridat do /etc/fstab treba
/dev/hda1 /mnt/disk_9x vfat defaults,uid=USER,gid=GRUPA,umask=007 0 0 /dev/hda5 /mnt/disk_NT ntfs defaults,uid=USER,gid=GRUPA,umask=007 0 0s tim NTFS si nejsem jistej, to jsem jeste myslim nepouzival. Jinak abys mel jako obycejnej user pristup i pro zapis, misto USER dej jmeno, pod jakym se prihlasujes, pripadne, pokud bys chtel, aby mohlo pracovat vic uzivatelu na tech diskach, dej je vsechny do nejaky skupiny a pak tu skupinu dej misto GRUPA. Snad to bude chodit
/dev/hda1 /mnt/disk_9x vfat defaults,uid=USER,gid=GRUPA,umask=007,rw 0 0 /dev/hda5 /mnt/disk_NT ntfs defaults,uid=USER,gid=GRUPA,umask=007,ro 0 0
BTW: Doufam, ze ti to pomohlo a ze to chodi.
Jestli chces i zapisovat na vfat, tak tam k tem parametrum pridej jeste ",rw" (takze to bude vypadat treba takhle "noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppix,rw", ale RW je myslim default). jak jsem uz psal, na ntfs bych si z linuxu zapisovat netroufnul, takze delej, co uznas za vhodne.
Bohuzel KDE natozpak KDe konfigurator jadra nepouzivam, takze s tim ti asi moc neporadim. Maximalne muzu poradit obecne: musis mit rozbaleny zdrojaky jadra v /usr/src/linux, kompilaci a konfiguraci delej jako root, doporucuju konfiguraci jadra delat pomoci "make menuconfig" nebo v Xkach "make xconfig" (to zadas, kdyz budes v tom adresari /usr/src/linux). No a az to nakonfigurujes, tak kompilace podle README souboru (cili "make dep bzImage modules modules_install")
ne. prijdes o parametry predavany pomoci -o ...
Tiskni
Sdílej: